Etno design jest modny. Zapisz się na bezpłatne warsztaty
Promowanie bogactwa tradycji tkackich ma na celu projekt Kraina wątku i osnowy, który realizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury. W najbliższy weekend odbędą się 3 rodzaje warsztatów.
materiały organizatora
Projekt promuje tradycje tkackie nie tylko wśród osób dorosłych, ale także wśród młodzieży. W weekend (16-17.09) w Korycinie i Janowie - czyli w gminach skupiających największą ilość aktywnych tkaczek - rozpoczną się warsztaty, podczas których inspiracją będzie tradycyjne wzornictwo i technika tkacka. Na młodych warsztatowiczów czekają zajęcia z etno desingu, animacji poklatkowej czy krajki.
Obecnie większość młodzieży interesuje się modą i multimediami, a WOAK chce wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować działania warsztatowe popularyzujące ginące rękodzieło. Spotkania mają uświadomić młodym ludziom, że tradycyjne wzory są nie tylko piękne i obecnie bardzo modne, ale że można wykorzystać je w sztuce użytkowej.
W programie warsztatów są zajęcia teoretyczne i praktyczne. W części teoretycznej odbędzie się spotkanie z działającą na terenie Podhala, projektantką Anetą Larysą Knap, twórczynią marki Folk Design. Artystka w swoich projektach wykorzystuje charakterystyczne tradycyjne motywy góralskie, łącząc je z innymi materiałami i nowoczesnymi fasonami. Prócz tego swoją pasją i doświadczeniem z młodzieżą podzielą się lokalne twórczynie ludowe.
W części praktycznej przewidziano trzy tematy. Na początek warsztaty pod nazwą Etno Design, które to mają zachęcić uczestników do samodzielnego przenoszenia motywów ludowych za pomocą szablonów oraz folii z nadrukiem na elementy odzieży, torby, itp. Następnie w związku z tym, że w rejonie Korycina oraz Janowa szczególnie żywa była tradycja obrzędowego wykorzystania tkanego pasa, a obecnie odchodzi niestety w zapomnienie, WOAK przygotował warsztaty Krajki w nowoczesnej formie, które będą odwołać się do tej tradycji, ale w nowej formie. Wstępem będzie spotkanie z projektantem, zaś zasadnicza część skupi się na tkaniu, które to dzięki zastosowaniu wielorakich rozwiązań kolorystycznych powinno przynieść młodzieży sporo satysfakcji. Ostatnią propozycją będą zajęcia z animacji poklatkowej, gdzie młodzież podejmie się tworzenia własnego filmu w oparciu o tradycję i wzornictwo tkanin dwuosnowowych.
Na bezpłatne warsztaty można się jeszcze zapisać, za pośrednictwem lokalnych ośrodków kultury: Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie i Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl