Emerytura nauczycielska od 1 września. Zaszły spore zmiany
Od 1 września wchodzą w życie zmiany w Karcie Nauczyciela. W związku z nimi niektórzy nauczyciele mogą przejść na emeryturę wcześniej.
pixabay.com
Od września w Karcie Nauczyciela obowiązują istotne zmiany, dzięki którym niektórzy nauczyciele, będą mogli przejść na emeryturę w wieku niższym niż powszechny wiek emerytalny. Jakie warunki należy spełnić?
- Jednym z nich jest rozwiązanie na swój wniosek stosunku pracy, albo rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy nastąpi w określonych okolicznościach, np. dyrektor szkoły w razie całkowitej likwidacji szkoły rozwiąże z nauczycielem stosunek pracy, czy stosunek pracy wygaśnie z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania nauczyciela w stanie nieczynnym - informuje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Warunkiem jest też rozpoczęcie pracy przed 1 stycznia 1999 r. jako nauczyciel, wychowawca, inny pracownik pedagogiczny w przedszkolu, szkole, placówce lub innej jednostce organizacyjnej wymienionej w art.1 Karty Nauczyciela. Kluczowe jest to, by posiadać okres składkowy, który wynosi minimum 30 lat (w tym 20 lat faktycznego wykonywania pracy,)., w wymiarze co najmniej pół etatu.
- Z tego świadczenia nie skorzysta nauczyciel, któremu przysługuje prawo do przejścia na emeryturę bez względu na wiek na podstawie art. 88 ust. 2a Karty Nauczyciela, a także ci, których wysokość wyliczonej emerytury jest niższa niż kwota najniższej emerytury określonej w ustawie emerytalnej. Od 1 marca 2024 r. wysokość najniższej emerytury wynosi 1780,96 zł - informuje Katarzyna Krupicka.
Na nową nauczycielską emeryturę pedagodzy mogą przechodzić od września tego roku. Przysługuje ona nauczycielom urodzony przez 1 września 1966 r., o ile przed dniem wejścia w życie przepisów ukończyli 58 lat i spełniają pozostałe warunki. Od września przyszłego roku na emeryturę będą mogli przechodzić nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1966 r. a przed 1 września 1969 r., którzy przed dniem 1 września 2025 r. ukończą co najmniej 56 lat. Natomiast od 1 września 2026 r. z tego świadczenia będą mogli skorzystać nauczyciele urodzeni po 31 sierpnia 1969 r.
- Ważne by wniosek o nową emeryturę nauczycielską został złożony przed osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego wynoszącego 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Po przyznaniu świadczenie prawo do nowej emerytury nauczycielskiej nie ustaje w związku z osiągnięciem powszechnego wieku emerytalnego. Wysokość emerytury nauczyciela będzie obliczona przez podzielenie sumy zwaloryzowanego kapitału początkowego, zwaloryzowanych składek zgromadzonych na koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowanych środków zgromadzonych na subkoncie przez średnie dalsze trwanie życia dla osób w wieku równym wiekowi przejścia na tę emeryturę danego ubezpieczonego.– wyjaśnia rzeczniczka.
Redakcja JK
24@bialystokonline.pl