Praca

Wróć

Emeryt i rencista muszą o tym pamiętać. Mogą nie dostać świadczenia

2023-12-12 12:24:40
Emeryt lub rencista musi pamiętać, by informować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianach, takich ja nowy adres czy rachunek bankowy. W innym przypadku mogą dostać pieniądze z opóźnieniem. Czasem zdarza się, że świadczenie jest zwracane do ZUS-u.
pixabay.com
Świadczeniobiorcy ZUS muszą pamiętać, by na bieżąco informować o zmianach, takich jak nowy adres zamieszkania, czy rachunek bankowy. Kluczowe jest też to, by zrobili to z odpowiednim wyprzedzeniem. Jeśli o tym zapomną, może zdarzyć się, że nie dostaną pieniędzy w terminie.

- Jeśli zmieniony zostanie adres czy rachunek bankowy, na który ZUS przekazywał emeryturę czy rentę, a z przyczyn technicznych nie jest już możliwe wprowadzenie zmiany na najbliższą wypłatę świadczenia, to ZUS dokona zmiany dopiero od następnej wypłaty. Dlatego, zanim emeryt czy rencista zdecyduje się zamknąć dotychczasowy rachunek bankowy i otworzyć nowy powinien upewnić się, czy ZUS zdąży dokonać zmiany od najbliższej wypłaty. W przeciwnym razie jego świadczenie trafi na nieczynne konto, bank zwróci je do ZUS-u, a  senior będzie musiał dłużej poczekać na wypłatę świadczenia. Aby uniknąć takich sytuacji i opóźnienia w wypłacie,  informację o zmianie rachunku należy złożyć w ZUS-ie minimum 12 dni roboczych przed terminem płatności świadczenia – informuje Katarzyna Krupicka, rzecznik regionalny ZUS województwa podlaskiego.

Zmiany konta bankowego, na które ma być wpłacana renta, czy emerytura oraz adresu można dokonać w placówce ZUS. Pracownicy placówki na miejscu pomogą w wypełnieniu dokumentu EZP (wniosek o zmianę danych osoby zamieszkałej w Polsce). 

Taki formularz można także wypełnić w domu i wysłać go pocztą. Druk dostępny jest na stronie internetowej ZUS-u. Wniosek o zmianę danych można także złożyć, nie wychodząc z domu przez Internet, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS. Najszybszą formą zmiany dyspozycji jest złożenie wniosku elektronicznie przez PUE ZUS lub dostarczenie go osobiście – dodaje rzeczniczka.

Nie wszyscy świadczeniobiorcy wiedzą, że w decyzji o przyznaniu renty bądź emerytury jest informacja, że emeryt czy rencista ma 12 dni roboczych (przed wypłaceniem pieniędzy), by powiadomić o istotnych dla ZUS zmianach. 

Jeśli zatem zmienimy bank, do którego ma być przekazywane świadczenie lub zmienimy adres, to pamiętajmy, aby jak najszybciej poinformować o tym ZUS. Wskazanie prawidłowych i aktualnych danych ma duży wpływ nie tylko na przepływ informacji, ale także na wypłatę świadczeń 
– wyjaśnia  Katarzyna Krupicka.
Redakcja
24@bialystokonline.pl