Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży pomoże im w znalezieniu pracy
Ochotnicze Hufce Pracy uruchomiły specjalną infolinię. Z pewnością pomoże ona młodym ludziom w rozpoczęciu ich zawodowej kariery.
pixabay.com
Ochotnicze Hufce Pracy pomagają młodym ludziom
Do Ochotniczych Hufców Pracy mogą zgłaszać się osoby od 15. do 25. roku życia. W miejscu tym mogą liczyć na wsparcie, gdy szukają zatrudnienia, chcą uzupełnić wykształcenie albo podnieść swoje zawodowe kwalifikacje. Obecnie niekoniecznie należy udawać się do stacjonarnego punktu OHP - można skorzystać z uruchomionego jakiś czas temu Elektronicznego Centrum Aktywizacji Młodzieży, czyli z infolinii i serwisu internetowego.
Infolinia działa pod numerem 19524 i jest płatna (opłata jest zgodna z taryfą operatora osoby dzwoniącej). Dzwoniąc można dowiedzieć się np. gdzie są najbliższe jednostki OHP, w których można uzyskać niezbędne wsparcie, np. w przypadku chęci zdobycia praktycznego zawodu. Konsultantki doradzają zainteresowanym także jak skutecznie szukać pracy, polecają różne projekty, w których można wziąć udział itp.
- Byłam zrozpaczona. Rok po skończeniu szkoły ciągle było kiepsko. Nie mogłam znaleźć stałej pracy. Miła konsultantka ECAM poleciła mi, by zgłosić się do trwającego wtedy projektu Od szkolenia do zatrudnienia. Trochę się wahałam, ale w końcu poszłam do Centrum Edukacji i Pracy OHP w Białymstoku – opowiada Klaudia z Białegostoku. – Tam zdecydowałam się na udział w projekcie. Przeszłam szkolenie zawodowe, nauczyłam się, jak skutecznie szukać pracy, poszłam na staż zawodowy. To wszystko było totalną nowością! Ostatecznie dzięki temu zostałam kosmetyczką i teraz pracuję w tym zawodzie, myślę też o swojej działalności. Gdyby nie telefon na infolinię, to nie wiem, czy teraz nie siedziałabym dalej na bezrobociu. Okazuje się to bardzo pomocne - dodaje.
Takich przypadków ma być znacznie więcej. Co świadczy o tym, że młodzi ludzie potrzebują takiego wsparcia.
Warto wiedzieć, że z infolinii mogą korzystać nie tylko młodzi ludzie, ale też pracodawcy, którzy chcieliby u siebie zatrudnić nowe osoby w ramach nauki zawodu oraz otrzymać zwrot kosztów wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne. Konsultantki wyjaśnią, co wówczas trzeba zrobić.
Jak przygotować dokumenty aplikacyjne?
Na serwisie OHP dokariery.pl można znaleźć różne porady, np. dotyczące stworzenia CV. Jest tam wiele plików do pobrania i filmy video. Na stronie można skorzystać także z czatu. Wirtualny doradca udziela odpowiedni na pytania odnośnie przygotowania dokumentów aplikacyjnych czy szukania pracy. W przypadku pytań nieco bardziej skomplikowanych można skorzystać z pomocy konsultanta podczas czatu na żywo (taka opcja dostępna jest w dni robocze od godz. 8.00 do 18.00).
Na stronie znajdziemy usługę Moje pierwsze CV. Okazuje się, że wiele osób nie potrafi prawidłowo przygotować tego dokumentu, a błędy w nim zawarte mogą zniechęcić potencjalnego pracodawcę. Dzięki tej opcji młody człowiek może dowiedzieć się, jak napisać CV krok po kroku w taki sposób, by zachęciło przyszłego szefa do zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.
Aby dotrzeć do szerszego grona osób, serwis ma swoje konta w mediach społecznościowych.
– Żeby wspierać młodzież, korzystamy z kanałów, które młodzi preferują – mówi Maciej Kraskiewicz, kierownik zespołu ECAM. – Na naszych kontach w social media promujemy swoje usługi, teksty oraz zachęcamy do kontaktu z nami. Ostatnio stworzyliśmy na naszej stronie strefę porad video, rozwijając tym samym nasz kanał na YouTube. Nowością są także popularne wśród młodych osób pliki do pobrania, np. grafiki motywacyjne, które można za darmo pobrać z naszej strony i samodzielnie wydrukować. Niedługo planujemy publikację e-booków, jeden z nich będzie dotyczył szukania pracy sezonowej przez nastolatków.
Pracownicy OHP są przekonani, że Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży znacznie ułatwi młodym osobom znalezienie pracy i podniesienie swoich kompetencji na rynku pracy.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl