Biznes

Wróć

Electrum uruchomiło pierwszy w Polsce hybrydowy system integrujący OZE

2023-06-23 11:17:01
Electrum uruchomił hybrydowy system informatyczno-energetyczny, pozwalający na wzrost efektywności magazynowania energii elektrycznej i bilansowania eksploatacji OZE. Rozwiązanie stabilizuje dostawy energii dla zlokalizowanego pod Białymstokiem zakładu produkcyjnego alu-forst.
mat. prasowe
Kluczowymi założeniami projektu MESH4U były oszczędzanie energii, efektywne wykorzystanie potencjału OZE oraz rozwój zielonych fabryk w dążeniu do zrównoważonej i ekologicznej przyszłości. Przedsięwzięcie, zainicjowane przez Electrum Concreo, spółkę wchodzącą w skład Grupy Electrum, polegało na opracowaniu nowoczesnego systemu energetyczno-informatycznego. Dzięki wdrożeniu rozwiązania zmniejszono koszty zużycia energii i zabezpieczenia linii produkcyjnych przed przerwą w zasilaniu.

- Główną korzyścią z wdrożenia hybrydowego systemu energo-informatycznych jest możliwość obniżenia kosztów eksploatacji poprzez zoptymalizowanie zużycia energii i wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w efektywny sposób. Dzięki zaawansowanym algorytmom i analizie danych, rozwiązanie może przewidywać zapotrzebowanie na energię, dostosowywać jej produkcję w oparciu o dostępność OZE i zarządzać zużyciem w inteligentny sposób – mówi Karol Łapiński, dyrektor techniczny i członek zarządu Electrum Solutions.

Firmy produkcyjne są wysoko energochłonnymi biznesami, dla których krótkotrwałe spadki napięcia mogą być przyczyną wysokich strat. Wynika to m.in. z uszkodzeń materiałów jakie może wywołać nagłe zatrzymanie maszyn, a także kosztownych przestojów. Dlatego należąca do Grupy Electrum, spółka Electrum Concreo, podjęła współpracę z alu-frost, dążąc do rozwiązania tego problemu.

- Nasz projekt ma unikalny charakter, gdyż łączy w sobie kilka rodzajów magazynowania, rozwiązania technologiczne oraz informatyczne. Efektem jest osiągnięcie maksymalnych korzyści z działania OZE dla różnych potrzeb i warunków. Dotyczy to zarówno aspektu technicznego jak i ekonomicznego. Udało nam się stworzyć unikalne, holistyczne podejście do wielofunkcyjnego centrum magazynowania energii. Nasze rozwiązanie w przyszłości pozwoli zapewnić elastyczność właścicielom i operatorom energii odnawialnej, a także przemysłowi i gospodarstwom domowym – informuje Przemysław Komarnicki, prof. Instytutu Fraunhofera, jednego z głównych partnerów projektu MESH4U.

MESH4U jest w dużej części odpowiedzią na kluczowe pytania, które od lat stawiali sobie twórcy technologii OZE. Efektywne magazynowanie energii to jeden z niezbędnych elementów, które w najbliższej przyszłości przyczynią się do popularyzacji zielonych źródeł energii.

Przedsięwzięcie było współfinansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Jego całkowita wartość wyniosła niemal 4,2 mln zł, a wartość dofinansowania to ponad 2,3 mln zł.
Malwina Witkowska
malwina.witkowska@bialystokonline.pl