EKUZ z wydłużoną ważnością
Dokładnie o 6 miesięcy wydłużono czas obowiązywania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Do 20 października była aktualna jedynie przez rok.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
Narodowy Fundusz Zdrowia wydłużył ważność Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego. Będzie ona aktualna 18 miesięcy a nie, jak do tej pory, rok.
Zmiana ta dotyczy m.in. osób zatrudnionych, pobierających rentę, zasiłek, świadczenie przedemerytalne, członków rodziny powyżej 18. roku życia zgłoszonych do ubezpieczenia oraz studentów zgłoszonych do ubezpieczenia przez uczelnię.
W przypadku dzieci i młodzieży do momentu osiągnięcia pełnoletności ważność karty zostaje wydłużona do 5 lat.
- Okres ważności, na jaki wydana ma być EKUZ, nie może być dłuższy niż okres przysługującego danej osobie uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych - zaznacza Rafał Tomaszczuk, rzecznik prasowy Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia.
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego potwierdza prawo osób ubezpieczonych do korzystania z opieki zdrowotnej w krajach Unii Europejskiej i EFTA na takich samych zasadach, na jakich leczą się mieszkańcy danego państwa.
Trzeba jednak pamiętać, że nie każda taka usługa medyczna będzie bezpłatna, więc zanim pójdziemy do lekarza za granicą, upewnijmy się, czy musimy zapłacić za wizytę. Warto również wiedzieć, że spotkanie z doktorem, który pracuje w ramach prywatnej praktyki, nie będzie refundowane. Poza tym karta nie rekompensuje kosztów transportu do miejsca leczenia oraz transportu medycznego do kraju. W związku z tym dobrze jest także rozważyć opcję ubezpieczenia turystycznego.
Przypomnijmy jednocześnie, że wniosek o EKUZ można złożyć osobiście w dowolnym oddziale wojewódzkim NFZ lub wysłać e-mailem, pocztą bądź za pośrednictwem ePUAP do właściwego, ze względu na miejsca zamieszkania, oddziału wojewódzkiego NFZ.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl