Kultura i Rozrywka

Wróć

Egzekucje i pacyfikacje wiosek. Nowatorski projekt z udziałem widzów

2014-11-17 00:00:00
To spektakl w nowatorski sposób łączący teatr dokumentalny z partycypacją w sztuce, a jednocześnie podejmujący ważkie społecznie kwestie. Reżyseruje Michał Stankiewicz.
AD
Realizowany przez Fundację Uniwersytetu w Białymstoku projekt performatywny Metoda Ustawień Narodowych dotyczy konfliktów na tle etnicznym i religijnym. W warstwie dokumentalnej dotyka problemu pamięci relacji międzyetnicznych na terenach polsko-białoruskiego pogranicza w okresie II wojny światowej, m.in. sprawy Romualda Rajsa, pseudonim Bury.

Koncepcja projektu opiera się na mechanizmie przyjmowania i wykonywania ról społecznych, w szczególności roli oprawcy i ofiary. Treść materiałów źródłowych, dotyczących autentycznych wydarzeń, zostaje przełożona na język dramatu w postaci dokumentalnych wydarzeń performatywnych, w których bezpośrednio uczestniczą ich widzowie.

W jednym wydarzeniu bierze udział 10 widzów. Każdy otrzymuje zestaw słuchawkowy, przez który komunikuje się z nimi prowadzący. Fabuła gry skupia się na dwóch dniach tzw. rajdu Burego. 29 stycznia dowodzony przez niego oddział Narodowego Zjednoczenia Wojskowego dokonał egzekucji białoruskich woźniców w lesie obok wsi Puchały Stare. 2 lutego, w dzień święta Matki Boskiej Gromnicznej, miały miejsca pacyfikacje wsi Zanie oraz Szpaki.

Pokazy 21-23 listopada w Galerii Arsenał elektrownia, 22 listopada o godz. 20 zaplanowano premierę. Obowiązuje rezerwacja.

Szczegóły: Metoda Ustawień Narodowych - spektakl
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl