Egzaminy gimnazjalne czas zacząć. Dzisiaj polski, historia i WOS
Przez najbliższe 3 dni będą trwać egzaminy gimnazjalne. Uczniowie trzecich klasa rozwiążą w tym czasie po 5 lub 6 testów.
pixabay.com
W środę (19.04) rozpoczynają się egzaminy gimnazjalne, które są testem sprawdzającym wiedzę zdobytą przez uczniów przez ponad 3 lata spędzone w gimnazjum. Egzaminów nie można nie zdać, ale ich wynik będzie miał decydujące znaczenie przy rekrutacji do szkół średnich.
Maraton otworzy test z historii i wiedzy o społeczeństwie. Rozpocznie się on w środę (19.04) dokładnie o godz. 9.00. Na jego napisanie będzie 60 min. Po krótkiej przerwie uczniowie jeszcze raz zasiądą w ławkach – tym razem, żeby poradzić sobie z testem z języka polskiego. W tym wypadku egzamin będzie on trwał 90 min.
Czwartek to dzień przedmiotów ścisłych – o godz. 9.00 rozpocznie się część poświęcona biologii, chemii, geografii i fizyce (60 min na rozwiązanie), a o godz. 11.00 - matematyce (tu znowu 90 min).
Na koniec uczniowie zmierzą się z testami z języków obcych. Każdy mógł sobie wybrać język, z którym chce się zmierzyć. Oczywiście największą popularnością cieszył się angielski, do którego przystąpi, w skali kraju, prawie 86% zdających. Można też było się zdecydować na podejście do testu o rozszerzonym profilu, ale nie było to obowiązkowe. Analogicznie, jak w poprzednich dwóch dniach, pierwsza część rozpocznie się o godz. 9.00, druga o godz. 11.00.
Ci gimnazjaliści, którzy z powodów losowych nie będą mogli przystąpić w kwietniu do pisania egzaminu lub jednej z jego części, będą mieli na to okazję na początku czerwca. Egzaminy rozłożone w taki sam sposób odbędą się 1, 2 i 5 czerwca.
Wyniki znane będą wraz z zakończeniem roku szkolnego, czyli 16 czerwca. Ważne jest, żeby rozwiązania pisać wyraźnie i zalecanym czarnym tuszem. Zadania otwarte z matematyki będą bowiem podlegały e-ocenianiu.
Po egzaminie rozwiązania zadań nie trafią do egzaminatorów w wersji papierowej. Zostaną zeskanowane, a egzaminatorzy będą oceniali poprawność rozwiązań korzystając ze skanów i specjalnego oprogramowania (scoris®Assessor) na ekranie komputera.
Będzie to jeden z ostatnich egzaminów gimnazjalnych. W wyniku reformy edukacji za 3 lata gimnazjów już bowiem nie będzie. Wówczas uczniowie 8. klas szkół podstawowych będą podchodzili do podobnych testów.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl