Egzamin ósmoklasisty. W tym roku jest ważna zmiana
We wtorek (13 maja) rozpoczną się egzaminy ósmych klas. Pierwszego dnia uczniowie wykażą się wiedzą z języka polskiego, drugiego z matematyki a ostatniego z języka obcego nowożytnego.
pixabay.com
O godz. 9.00 uczniowie ósmych klas napiszą egzamin kończący szkołę podstawową. Jego wynik jest ważny, ponieważ zdobyte punkty będą później brane pod uwagę w rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.
Są przecieki?
Jak co roku pojawia się sporo informacji o przeciekach. Eksperci i nauczyciele jak zawsze radzą, by uczniowie patrzyli na nie z przymrużeniem oka, ponieważ mało prawdopodobne, by do nich doszło. W sieci nie brakuje też różnych oszustów, którzy próbują wyłudzić pieniądze bądź dane wysyłając pomocne linki czy materiały.
Jak wygląda egzamin
30 stycznia weszło w życie Rozporządzenie Ministra Edukacji z dnia 29 stycznia 2025 r., które zmienia rozporządzenie w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty.
Nowelizacja rozporządzenia zmienia czas trwania egzaminu ósmoklasisty z każdego przedmiotu i przedłuża dotychczasowy czas jego trwania o około 25%. Czas trwania egzaminu ósmoklasisty już od bieżącego roku szkolnego będzie wynosił: z języka polskiego – 150 minut; z matematyki – 125 minut; z języka obcego nowożytnego – 110 minut – czytamy na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
Dłuższy czas ma pozwolić uczniom na dłuższe zastanowienie się nad odpowiedziami i spokojne sprawdzenie, czy wszystko poprawnie zrobili. Umożliwi również tym zdającym, którzy w dniu egzaminu natrafili na nieoczekiwane wcześniej trudności, np. z koncentracją uwagi, z radzeniem sobie ze stresem egzaminacyjnym itp., na pomyślne rozwiązanie zadań egzaminacyjnych – podaje MEN.
Co uczniowie mogą wnieść na egzamin?
Czasy, gdy uczniowie zabierali na egzaminy czy matury słoniki na szczęście, pluszaki itp. już dawno minęły. Obecnie ósmoklasiści mogą wnieść na sale jedynie długopis z czarnym atramentem, dokument potwierdzający tożsamość, wodę w przezroczystej butelce oraz w przypadku matematyki – linijkę. Dodatkowe przedmioty, jak np. lekarstwa, pompę insulinową, przybory optyczne itp. mogą wnieść osoby, które mają (potwierdzone) specjalne potrzeby edukacyjne.
Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna – zakazane jest wnoszenie wszelkiego rodzaju urządzeń telekomunikacyjnych, jak telefony, smartwatche itp., książek, notatek, gumek do ścierania, ołówków, korektorów czy jedzenia. Wniesienie zakazanych przedmiotów wiąże się z dyskwalifikacją.
JK
24@bialystokonline.pl