Nauka

Wróć

Egzamin gimnazjalny z języka obcego [ARKUSZE, ODPOWIEDZI]

2016-04-20 07:59:26
W środę (20.04) gimnazjaliści po raz ostatni zasiądą w ławkach, by napisać egzamin, którego wynik zadecyduje o ich dalszej edukacji.
pixabay.com
W środę (20.04) uczniowie po raz trzeci (i ostatni) zasiądą do egzaminu gimnazjalnego. W poniedziałek pisali część humanistyczną, a we wtorek zmierzyli się z zadaniami z przedmiotów ścisłych.

Gimnazjaliści mogli zdecydować, z jakiego języka nowożytnego chcą napisać egzamin. Do wyboru mieli: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. Każdy mógł wybrać tylko ten język, którego uczył się w szkole jako przedmiotu obowiązkowego.

Do egzaminu z języka na poziomie podstawowym musiał przystąpić każdy. Test na poziomie rozszerzonym jest obowiązkowy tylko ‎dla tych, którzy wybrali język, którego uczyli się również w szkole ‎podstawowej. Mogą jednak przystąpić do niego też pozostali zainteresowani, jeśli chcą sprawdzić ‎swoją wiedzę.

Na egzaminie z poziomu podstawowego pojawią się tylko zadania mające formę zamkniętą. Osoby, które będą pisały też rozszerzenie, muszą się liczyć z tym, że na teście znajdą się również zadania otwarte.

Uczniowie nie mogą wnosić na salę słowników, translatorów ani też żadnych urządzeń elektronicznych, które mogłyby służyć do kontaktu z innymi osobami. Gimnazjaliści mogą mieć przy sobie jedynie przybory do pisania w postaci pióra czy długopisu z czarnym tuszem.

Wyniki wszystkich testów poznamy 17 czerwca. Uczniowie, którzy z jakichś ważnych powodów nie będą mogli przystąpić do egzaminu gimnazjalnego (np. z powodu choroby itp.), będą mieli szansę zdawać ponownie w dniach 1-3 czerwca.

Na podstawie zdobytych punktów gimnazjaliści będą przyjmowani do szkół średnich.

AKTUALIZACJA:

Do języka angielskiego podeszło 81% zdających. 11% przystąpiło do języka niemieckiego, a do rosyjskiego - 0,7%.

Na poziomie podstawowym w teście z języka angielskiego uczniowie mieli za zadanie m.in. dopasować odpowiednie podpisy do ogłoszeń prasowych oraz e-maili i sms-ów. Musieli połączyć opinie na temat filmów z pytaniami czy wstawić odpowiednie słówka do tekstu dotyczącego gotowania. W zadaniach sprawdzających rozumienie ze słuchu pojawiła się np. rozmowa na temat planów na weekend.

Wszystkie arkusze i odpowiedzi: ARKUSZE EGZAMINACYJNE.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl