Pierwszego dnia matur, w środę, młodzież zmierzyła się z językiem polskim. Egzamin raczej ich nie zaskoczył, a na arkuszu pojawiły się typowane przez nich m.in.: Pan Tadeusz Adama Mickiewicza i Lalka Bolesława Prusa (więcej:
Ruszyły matury - dziś język polski. Co się pojawiło na egzaminie? ARKUSZE, ODPOWIEDZI).
We czwartek (5.05) przyszła pora na matematykę, jednak i ta raczej nie sprawiła większych trudności, chociaż de facto okaże się to dopiero, gdy przyjdą wyniki. Pojawiło się jednak kilka zadań podchwytliwych, które mogły zmylić maturzystów (więcej:
Maturzyści zmierzyli się z matematyką. Jak im poszło? ARKUSZE).
Trzeciego dnia przyszła pora na język angielski. Jest to najczęściej wybierany język nowożytny przez maturzystów. Jest to też najczęściej wybierany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym.
- Matura poszła bardzo dobrze, była prosta. Pierwsze zadanie było na prawdę i fałsz i dotyczyło pizzerii na łodzi - mówi Klaudia Kunicka z III LO w Białymstoku. - Dużo osób wyszło wcześniej, raczej nikt się specjalnie nie stresował - dodaje.
Także zadania za większą ilość punktów nie sprawiły większych trudności:
- Dłuższa forma wypowiedzi to to był wpis na blogu o transporcie rowerem do szkoły, trzeba było to trochę wypromować, dlaczego warto wybierać ten środek transportu i jak zachęcić innych, żeby jeździli do szkoły rowerem - tłumaczy Martyna Białek z III LO.
Nie było też zbyt wielu zadań, które mogłyby wprowadzać maturzystów w błąd:
- Może jedno, dwa zadania były podchwytliwe, ale nie wydaje mi się, żeby to było skomplikowane i komuś sprawiły większy problem - tłumaczy Anita Zaremba z III LO.
W piątek po południu, w drugiej turze egzaminacyjnej, odbędzie się jeszcze egzamin z język francuski, język niemiecki, język włoski, język rosyjski, język hiszpański na poziomie podstawowym.
W poniedziałek o godz. 9.00 maturzyści zasiądą do języka angielskiego (poziom rozszerzony i dwujęzyczny). Z kolei o godz. 14.00 odbędzie się egzamin z filozofii na poziomie rozszerzonym.
Kiedy termin dodatkowy i poprawka?
Aby zdać maturę, należy napisać trzy egzaminy obowiązkowe (z języka polskiego, matematyki i języka obcego) i uzyskać z każdego z nich minimum 30%. Konieczne jest też przystąpienie do egzaminu z wybranego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym (nie ma tu określonego progu zaliczenia).
Terminy dodatkowe zaplanowano od 1 do 15 czerwca. Wówczas maturę napiszą osoby, które z udokumentowanych przyczyn zdrowotnych bądź losowych nie mogły wziąć udziału w egzaminie w pierwszym terminie i dostały zgodę dyrektora OKE na przystąpienie do egzaminu w czerwcu.
Jeśli chodzi o termin poprawkowy, to ten przypada na 23 sierpnia. Przeznaczony jest dla tych zdających, którzy w maju lub czerwcu przystąpili do wszystkich przedmiotów obowiązkowych i nie zdali egzaminu z tylko jednego przedmiotu obowiązkowego w części pisemnej. Wyniki tzw. poprawki będą znane 9 września 2022 r.
Terminy wszystkich matur:
HARMONOGRAM
Po godz. 14.00 arkusze z matury podstawowej z matematyki będą dostępne tutaj: Arkusze Odpowiedzi.