Zdrowie

Wróć

Edukacyja wystawa dotycząca udarów w Białymstoku

2015-04-06 00:00:00
Z inicjatywy Fundacji Udaru Mózgu wiosną 2015 r. na ulicach kolejnych polskich miast, m.in. Białegostoku, można oglądać wystawę edukacyjną na temat udaru mózgu pod hasłem Manifest udarowy.
ŁW
Na ekspozycję składają się portrety i historie osób, które doświadczyły tej choroby. Dzięki wystawie można zapoznać się również z podstawowymi informacjami o udarze – jego przyczynach i profilaktyce, leczeniu oraz rehabilitacji.

Jest to już druga edycja przedsięwzięcia. Tegoroczny cykl otwiera Białystok, gdzie ekspozycja ma miejsce do dnia 14 kwietnia na placu Jana Pawła II (naprzeciwko Bazyliki Mniejszej Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). Wystawa została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Białegostoku.

- Wystawy prezentują historie osób, które przeżyły udar i zgodziły się podzielić swoimi doświadczeniami. Ten głos jest niezwykle cenny, ponieważ potrzeba edukacji społecznej na temat udaru i ryzyka związanego z tą chorobą nadal jest ogromna – mówi Adam Siger z Fundacji Udaru Mózgu. – Rocznie w Polsce udar dotyka 70 tys. osób, a 30 tys. z jego powodu umiera. Wiedza na temat profilaktyki udaru i objawów tej choroby może uratować ludzkie życie.

Udar mózgu to trzecia, po chorobach serca i nowotworach, przyczyna śmierci i pierwsza przyczyna trwałej niepełnosprawności występująca wśród osób dorosłych. Aż 30 proc. osób umiera w wyniku udaru mózgu w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania. 20 proc. chorych, którzy przeżywają ostrą fazę udaru wymaga stałej opieki, a 30% pomocy w niektórych czynnościach życia codziennego.

W przypadku pojawienia się objawów udaru niezwykle istotne jest ich szybkie rozpoznanie i natychmiastowe wezwanie pogotowia. Im szybciej od wystąpienia objawów zostanie zastosowane odpowiednie leczenie, tym większe szanse na przeżycie i powrót do pełnego zdrowia. Niezwykle ważna jest także rehabilitacja – szybko rozpoczęta znacząco redukuje wczesne powikłania udaru i ma kluczowe znaczenie dla jakości życia osoby po udarze.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl