Nauka

Wróć

Edukacja antydyskryminacyjna na Podlasiu

2015-12-28 00:00:00
Niedawno głośno było o zadaniu dotyczącym uchodźców. Podlaskie Kuratorium Oświaty zapowiada, że dokona wszelkich starań, by więcej nie dochodziło do takich incydentów.
pixabay.com
Pisaliśmy o zadaniu, które pojawiło się na lekcji fizyki (zobacz: Zadanie o uchodźcach. Zainteresowali się nim już Kuratorium Oświaty w Białymstoku i Rzecznik Praw Obywatelskich). O sprawie stało się głośno w całym kraju. Zainteresował się nią także Rzecznik Praw Obywatelskich zaniepokojony zachowaniem, które może uchwalać negatywne stereotypy wobec uchodźców.

Kuratorium Oświaty zapewniło jednak, że wraz z władzami miasta dokłada wszelkich starań, aby osoby narodowości innej niż polska traktowane były z szacunkiem. Przedstawiło także program walki z rasizmem i ksenofobią oraz kampanię na rzecz tolerancji w stosunku do osób odmiennych kulturowo oraz narodowościowo.

W placówkach oświatowych realizowany jest szereg inicjatyw, podczas których uczniowie i nauczyciele zapoznawani są z kulturą i zwyczajami swoich szkolnych kolegów, m.in. w 2014 r. w ramach kampanii społecznej Daj im szansę fundacji Centrum Pomocy Prawnej im. Haliny Nieć zorganizowanej na rzecz osób poszukujących ochrony w Polsce i ubiegających się o status uchodźcy. Podjęto także działania, które promują postawy tolerancji i otwartości wobec innych kultur i narodów – napisano do Rzecznika Praw Obywatelskich.

W najbliższej przyszłości na Podlasiu mają też zostać podjęte kroki, które mają na celu podniesienie kompetencji nauczycieli w zakresie zapobiegania dyskryminacji.

Kuratorium w swoim piśmie podkreśliło też, że Podlasie jest bardzo zróżnicowane kulturowo i mieszkańcy naszego regionu są bardzo tolerancyjni dla innych wyznań. Placówki z własnej inicjatywy podejmują wiele działań profilaktycznych, by nie dochodziło do zachowań antydyskryminacyjnych. Zapewniono też, że wszelkie inicjatywy będą wspierane i nadzorowane.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl