Zdrowie

Wróć

E-zdrowie ma poprawić sytuację pacjentów w Podlaskiem

2012-06-11 00:00:00
Korzyści mają płynąć przede wszystkim dla pacjentów, ale też dla lekarzy i organów zarządzających szpitalami w Podlaskiem. Przyczyni się do nich system informacyjny e-zdrowie. W poniedziałek (11.06) województwo zawarło umowę z konsorcjum, które będzie nadzorowało całym przedsięwzięciem.
sxc.hu
System informacyjny za 62 mln

Podlaskie e-zdrowie to system informacyjny, który ma poprawić działanie służby zdrowia w naszym regionie. Jego wdrożeniem będzie kierował urząd marszałkowski, a już teraz zaangażowało się w niego 38 podmiotów: szpitali nadzorowanych przez województwo, powiaty i spółkę (w Zambrowie) oraz 10 starostw powiatowych. Całość przedsięwzięcia poprowadzą, pełniąc zadanie inżyniera projektu, firma Pricewaterhouse Coopers i Akademia Leona Koźmińskiego. Z konsorcjum tym władze województwa właśnie podpisały umowę.

- Dokument ten jest przyszłością podlaskiej służby zdrowia - mówił o sygnowanym dokumencie marszałek Jarosław Dworzański.
Według jego informacji, wprowadzenie systemu będzie kosztować około 62 mln zł, z czego 85% pokryją fundusze unijne.

Korzyści mają odczuć wszyscy

System e-zdrowie ma przede wszystkim usprawnić komunikację między pacjentami, a lekarzami i docelowo ułatwić dotarcie do specjalistów (m.in. dzięki elektronicznej rejestracji). W jego ramach powstanie aktualny katalog podmiotów leczniczych oraz usług przez nie oferowanych. Każdy pacjent uzyska informacje na temat akcji profilaktycznych i prozdrowotnych oraz dostęp do treści o tematyce medycznej i paramedycznej.

Lekarze będą mieli zdalny dostęp do dokumentacji medycznej. Pozwoli to chociażby na stawianie trafniejszych diagnoz dzięki bieżącej analizie dotychczasowych wyników badań pacjenta i przepisywanych mu leków. Podlaskie e-zdrowie może być receptą na usprawnienie leczenia dzięki elektronicznemu obiegowi dokumentów oraz szybkiemu dostępowi on-line do danych medycznych pacjenta, nawet jeżeli był on leczony w innym szpitalu (teraz w każdej placówce karty pacjentów są prowadzone są od początku).

Zarządzający i samorządy będą mieli z kolei dostęp do narzędzi analitycznych i raportów. Ma to przyczynić się do lepszego planowania i optymalizacji kosztów, chociażby badań, które nieraz są powtarzane w każdej jednostce, do której zgłosi się pacjent. Dokumentacja medyczna będzie zaś lepiej archiwizowana.

Wdrażanie nie bez obaw

Według Cezarego Cieślukowskiego, odpowiedzialnego w zarządzie województwa za służbę zdrowia, wprowadzanie systemu e-zdrowie to także obawy. Przede wszystkim chodzi o przygotowanie ogromnej ilości sprzętu komputerowego. Drugą jest personel.
- Trzeba przygotować personel, by uświadomić, że nie jest to tylko dodatkowa robota, ale usprawnienie i przyśpieszenie obsługi pacjentów - mówił Cieślukowski.

System e-zdrowie ma zacząć działać w województwie podlaskim w 2014 r.

Ewelina Sadowska-Dubicka
ewelina.s@bialystokonline.pl