E-wizyty w ZUS coraz popularniejsze. Można załatwić formalności bez wychodzenia z domu
W całym kraju zorganizowano już ponad 100 tys. e-wizyt. Dzięki nim można załatwić urzędowe sprawy bez wychodzenia z domu.
pixabay.com
E-wizyta w ZUS, czyli wideospotkanie z ekspertem urzędu staje się coraz popularniejsza. Wprowadzono ją w październiku ubiegłego roku. Codziennie z takiej formy kontaktu z ZUS-em korzysta kilkaset osób. Dzięki niej mogą załatwić wiele formalności odnośnie np. emerytów, rent, zasiłków czy kwestią prowadzenia własnej działalności gospodarczej. I to bez wychodzenia z domu. W województwie podlaskim odbyło się 1,7 tys. takich wideorozmów z ekspertami z urzędu.
- E-wizyty cieszą się dużym zainteresowaniem. Aby zarezerwować e-wizytę trzeba wejść na stronę www.zus.pl w link do umawiania zdalnych konsultacji. E-wizytę trzeba umawiać w placówce ZUS, która jest właściwa ze względu na miejsce zamieszkania. W przypadku płatników składek, powinien być to oddział ZUS właściwy ze względu na adres firmy.- informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
Jak to wszystko przebiega? Otóż dzień przed takim spotkaniem, osoba, która się na taką e-wizytę umówiła dostaje SMS z przypomnieniem o konsultacji. Godzinę przed rozmową otrzyma tez maila z linkiem, w który musi kliknąć, by nastąpiło połączenie s urzędnikiem. Kluczowe jest to, że to klient inicjuje rozmowę, a nie pracownik ZUS.
Jeśli osoba, która korzysta z e-wizyty będzie miała konkretne pytania w indywidualnej sprawie – powinna przygotować dokument tożsamości i pokazać go w trakcie e-spotkania. Warto podkreślić, że w wideospotkaniu uczestniczyć może opiekun faktyczny lub prawny. Wtedy zamawiający wideorozmowę powinien zaznaczyć odpowiednią opcję na etapie rezerwacji. Jeżeli klient ma pełnomocnictwo, które jest zarejestrowane w ZUS, może także odbyć e-wizytę w imieniu innej osoby.
Od lutego tego roku zainteresowani mogą także umawiać się na e-spotkania w języku migowym PJM w sprawie zasiłków w oraz emerytur i rent. E-wizyta w języku migowym to szansa na samodzielne załatwienie sprawy z ekspertem ZUS bez konieczności wychodzenia z domu. Z tej formy skorzystało dotychczas około stu osób.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl