E-Przyrodnik. Młodzież obserwuje i fotografuje zwierzęta
Zdjęcia i filmy dzikich zwierząt zebrali licealiści z województwa podlaskiego dzięki zainstalowanym w lasach foto-pułapkom. Teraz te materiały posłużą młodym badaczom do analiz naukowych. To kolejny etap projektu e-Przyrodnik.
sxc.hu
Przez całą jesień i zimę uczniowie z 10 podlaskich szkół średnich za pomocą foto-pułapek zbierali w lasach zdjęcia i nagrania. Trafiły one do informatycznego systemu identyfikacji ssaków, opracowanego przez badaczy z Instytutu Biologii Ssaków PAN wspólnie z Wydziałem Informatyki Politechniki Białostockiej.
Posłużą one jako materiał do analiz naukowych, mających odpowiedzieć m.in. na pytania: jaki jest skład gatunkowy i rozmieszczenie przestrzenne zespołów ssaków na terenie objętym badaniami, jakie są wskaźniki różnorodności gatunkowej zespołów ssaków oraz jakie rytmy aktywności dobowej ssaków odczytać można z zebranych materiałów. Najciekawsze zdjęcia można zobaczyć na stronie www.eprzyrodnik.pb.edu.pl
Działania realizowane są w ramach projektu e-Przyrodnik: Bioróżnorodność zespołów dużych ssaków leśnych południowego Podlasia sfinansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Następny etap projektu to udział młodych uczonych w różnych szkoleniach z zakresu badań naukowych - najbliższe warsztaty odbędą się 20 lutego w Białowieży.
Małgorzata Cichocka
malgorzata.c@bialystokonline.pl