Dziś święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, obchodzone 15 sierpnia, to jedno z najstarszych świąt maryjnych w Kościele. W polskiej tradycji znane jest jako święto Matki Bożej Zielnej.
Charles Mellin
Święto ku czci Maryi wziętej do nieba obchodzone było już w pierwszych wiekach pod nazwą zaśnięcia Maryi, potem zastąpiono je Wniebowzięciem Najświętszej Maryi Panny. Około VI wieku w Konstantynopolu uroczystości ustalono na dzień 15 sierpnia, od następnego stulecia zaczęto je obchodzić i w Europie. Kościoły wschodnie, zachowujące kalendarz juliański, obchodzą święto 13 dni później, czyli 28 sierpnia.
Papież Pius XII ogłosił 1 listopada 1950 roku prawdę o Wniebowzięciu Najświętszej Maryi Panny jako dogmat wiary katolickiej.
W Kościele katolickim dni poprzedzające uroczystość Wniebowzięcia NMP są tradycyjnie okresem pielgrzymek do sanktuariów maryjnych, a u unitów i prawosławnych święto Zaśnięcia Maryi poprzedza 14-dniowy post.
W tradycji ludowej święto 15 sierpnia jest dziękczynieniem za zebrane plony. Tego dnia przynosi się do kościoła do poświęcenia bukiety złożone ze zbóż, warzyw, owoców, kwiatów i ziół.
Dzień 15 sierpnia jest dniem uznanym ustawowo za wolny od pracy.
Uroczystości odpustowe w białostockiej Archikatedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny
Msza św. połączona z obrzędem poświecenia tegorocznych plonów zostanie odprawiona o godz. 14.00. Do udziału w nabożeństwie zaproszeni są rolnicy i działkowcy, delegacje parafii i innych środowisk z wieńcami dożynkowymi, zespoły ludowe i wszyscy, którzy pragną powierzać Bogu problemy polskiej wsi i rolnictwa.
Pozostałe Msze św. odprawione będą według porządku niedzielnego.
Główne uroczystości na Jasnej Górze
Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to największy odpust na Jasnej Górze. Na obchody co roku przybywają setki tys. uczestników pieszych pielgrzymek z całego kraju. Biorą w nich udział też pielgrzymi z zagranicy.
Już o godz. 6 zostanie odsłonięty Cudowny Obraz Matki Boskiej. Homilię podczas pierwszej mszy świętej wygłosi o. Jan Poteralski, podprzeor Jasnej Góry. O godz. 8 odbędzie się msza święta pielgrzymki warszawskiej, na której homilię wygłosi homilia o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry.
Uroczystą sumę pontyfikalną zaplanowano na godz. 11. Homilię wygłosi abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, a pielgrzymów przywita o. Arnold Chrapkowski, generał Zakonu Paulinów. O godz. 14 odbędzie się droga krzyżowa, a dwie godziny później nabożeństwo różańcowe. O godz. 18.30 odbędzie się Procesja Eucharystyczna, o 19 msza św., a o 21 Apel Jasnogórski.
Ewa Reducha
ewa.r@bialystokonline.pl