Zdrowie

Wróć

Dziś obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Liczy się natychmiastowa reakcja

2019-10-29 11:35:58
29 października obchodzimy Światowy Dzień Udaru Mózgu. Drętwienie kończyn po jednej stronie ciała, niewyraźna mowa czy zaburzenia widzenia – to niektóre z objawów mogących świadczyć o udarze mózgu.
materiały prasowe
Udar mózgu to podstępna choroba

Udar to choroba, która może dotknąć każdego – w każdym wieku, w każdym miejscu, w każdym czasie. Statystyki pokazują, że jest trzecią najczęstszą przyczyną zgonu i głównym powodem niepełnosprawności osób dorosłych.

Co roku udar mózgu zabija około 30 tys. Polaków. W ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej STOP UDAROM, z okazji Światowego Dnia Udaru Mózgu, po raz pierwszy Polacy otrzymają ALERT UDAROWY – wiadomość z informacją, jakie są podstawowe objawy udaru mózgu i jak należy reagować w przypadku ich zauważenia. W akcję zaangażował się Jacek Rozenek – aktor, który w maju br. doznał udaru mózgu.

– Udar mózgu zazwyczaj pojawia się niespodziewanie, a działać trzeba tak jak np. w sytuacji pożaru czy wyjątkowego zagrożenia pogodowego - natychmiast! Liczy się szybka reakcja. Jeśli chory trafi, w odpowiednim momencie do szpitalnego oddziału udarowego, ma szansę uniknąć poważnych konsekwencji choroby – wyjaśnia dr n. med. Włodzimierz Krzysztof Dłużyński, Prezes Zarządu Fundacji Udaru Mózgu. – Akcją ALERT UDAROWY chcemy zwrócić uwagę społeczeństwa na to, że warto znać najczęstsze objawy udaru mózgu i wiedzieć, co robić, kiedy się je zauważy – czyli wezwać pogotowie ratunkowe.

- ALERT UDAROWY to akcja, w której łączymy siły. Zapraszamy wszystkich do podzielenia się wiadomością, która może uratować komuś życie. Mamy nadzieję, że dzięki ALERTOWI UDAROWEMU wiele osób dowie się i zapamięta akronim słowa udar, w którym ujęte są hasłowo podstawowe objawy udaru mózgu (U – usta wykrzywione, D – dłoń opadnięta, A – artykulacja utrudniona, R – rozmazane widzenie) i w przypadku ich zauważenia szybko zadzwoni na numer 999 lub 112. Tu warto wskazać, że nie wszystkie objawy muszą wystąpić jednocześnie – dodaje Sebastian Szyper, Prezes Stowarzyszenia Udarowcy. – Liczy się wsparcie!

Pierwsza w Polsce akcja Alert udarowy

ALERT UDAROWY będzie dostępny na stronach internetowych inicjatorów oraz instytucji, które poparły akcję. Będzie rozsyłany poprzez SMS-y, mailingi, a także zamieszczony w internecie w formie krótkiego spotu z udziałem Jacka Rozenka, banerów i grafik z podstawowymi objawami udaru mózgu. Więcej informacji dostępnych m.in. na www.stopudarom.pl i profilu FB-stop-udarom, #alertudarowy.
Paulina Górska
24@bialystokonline.pl