Dziewczyny, nie bójcie się politechniki
Politechniki w całym kraju zachęcają dziewczyny do studiowania kierunków technicznych. W akcji uczestniczy również Politechnika Białostocka.
Chciałabym zachęcić maturzystki do studiowania na naszej uczelni - mówiła dziś na konferencji prasowej dr hab. inż. Katarzyna Zabielska - Adamska, prorektor ds. studenckich i dydaktyki Politechniki Białostockiej. - To możliwość uzyskania zawodu, który daje duże możliwości. Absolwenci kierunków technicznych zarabiają o wiele więcej niż kierunków humanistycznych. Dr inż. Małgorzata Grądzka - Dahlke z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej dodała, że z dziewczętami świetnie się pracuje, są odpowiedzialne i rzetelne. - Na Wydziale Mechanicznym studiuje coraz więcej kobiet. Poza tym wiele absolwentek pracuje w technicznych firmach i znajdują tam uznanie.
A jak czują się same studentki? - Nie byłam świadoma, że będzie tu tak mało dziewczyn - przyznała Marta Karpiuk, która studiuje na IV roku Wydziału Elektrycznego PB. - Na pierwszym roku trzeba było pokazać, że dziewczyny też potrafią dorównać kolegom. Było trudno, ale wszystkiego można się nauczyć, trzeba tylko chcieć - dodała.
Na Politechnice Białostockiej studiuje ponad 13 tys. osób. Ponad jedna trzecia to kobiety. Najwięcej pań studiuje na architekturze i zarządzaniu, najmniej - na wydziale elektrycznym i informatyce. Jest to jednak bardzo prokobieca uczelnia. Zajmuje drugie miejsce wśród politechnik w kraju pod względem liczby studiujących na niej kobiet.
Specjalnie z myślą o dziewczynach w czwartek, 23 kwietnia organizuje dzień otwarty pod hasłem Dziewczyny na politechniki!. Rozpocznie się on o godz. 9 w Auli im. prof. Bełdowskiego na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska PB przy ul. Wiejskiej 45e. Od godz. 11 będą się odbywały spotkania na poszczególnych wydziałach politechniki. Dziewczyny będą mogły porozmawiać ze studentkami oraz z kobietami - inżynierami i poobserwować je przy pracy w laboratoriach i warsztatach. Dowiedzą się, dlaczego warto zainteresować się studiami technicznymi. Zajrzą do pracowni i specjalistycznych laboratoriów. Przewidziane są też dodatkowe atrakcje: konkursy, quizy, pokazy tańca i maraton aerobiku.
Akcja promująca zawody techniczne wśród kobiet to wspólne przedsięwzięcie uczelni technicznych, Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych oraz Fundacji Edukacyjnej Perspektywy. Organizowana jest równocześnie na 15 uczelniach technicznych w całej Polsce. To jej druga edycja.
andy