Dzień Zaduszny wspomnieniem wszystkich wiernych zmarłych
W kolejnym dniu listopada przeżywamy Zaduszki, podczas których odwiedzamy cmentarze i kierujemy swoje modlitwy za dusze zmarłych bliskich.
pixabay.com
2 listopada, po Wszystkich Świętych, obchodzony jest Dzień Zaduszny, inaczej zwany Zaduszkami. Jest to czas modlitwy za dusze zmarłych, szczególnie za te przebywające w czyśćcu. Święto to swoje korzenie ma w pogańskim zwyczaju dziadów, których głównym elementem było nawiązanie kontaktu ze zmarłymi duchami i uzyskanie ich przychylności, a także palenie ognisk na mogiłach, obejściach i rozstajach dróg, by mogły one znaleźć drogę do domu i nie były nękane przez złe moce.
Podczas stopniowego rozpowszechniania się chrześcijaństwa w Polsce takie praktyki były zakazywane przez Kościół. W miejsce dziadów wprowadzone zostały z czasem Zaduszki, które w XV w. były już znane w całym kraju.
Święto to nie jest dniem wolnym od pracy, w związku z tym wiele osób odwiedza groby swoich bliskich dzień wcześniej - 1 listopada. Praktyka zostawiania światła pozostała jednak do dziś - w postaci zapalanych zniczy.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl