Dzień Wszystkich Świętych obchodzony jest w kościele katolickim od IX wieku. Wywodzi się głównie z czci męczenników, którzy oddali swoje życie dla wiary w Chrystusa, a których nie wspomniano ani w martyrologiach miejscowych, ani w kanonie mszy świętej. Pierwszy dzień listopada jest w Polsce dniem wolnym od pracy, dzięki czemu wielu ludzi udaje się w podróż, aby odwiedzić groby swoich bliskich.
W czasach PRL-u święto również było dniem wolnym od pracy. Wtedy jednak starano się podkreślić jego świecki wymiar, nazywając je dniem Wszystkich Zmarłych lub Świętem Zmarłych.
Właśnie z tego powodu, ale też z uwagi na przypadający 2 listopada dzień zaduszny będący dniem pracującym (w tym roku akurat przypada w sobotę), właśnie we Wszystkich Świętych ludzie odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami, zapalić znicze, które są symbolem pamięci o zmarłych i pomodlić się w intencji tych, którzy odeszli.
To święto ma charakter religijny, głównie katolicki. Obchodzone jest jednak przez wiele wiele osób innych wyznań, albo nie wyznających żadnej religii. To wyraz pamięci oraz oddania czci i szacunku zmarłym.
WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH W BIAŁYMSTOKU. NASZE INFORMATORY:
Specjalne linie autobusowe na cmentarze
Jak dojechać na cmentarze. Organizacja ruchu i parkingi
Gdzie zrobić zakupy