Zdrowie

Wróć

Dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych. Urzędnicy opowiedzą o nowych uprawnieniach

2018-06-26 14:38:33
Wkrótce wejdą w życie przepisy, które mają ułatwić funkcjonowanie osobom niepełnosprawnym. Już teraz zainteresowani mogą przyjść na dzień otwarty do NFZ i dowiedzieć się, co nowe regulacje w praktyce będą oznaczały.
Dorota Mariańska
Urzędnicy odpowiedzą na pytania

W środę (27.06) Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia organizuje dzień otwarty dla osób niepełnosprawnych, ich rodzin i opiekunów prawnych. Od godz. 10.00 na zainteresowanych czekali będą pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, NFZ oraz wojewódzkiego i miejskiego zespołu ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Punktem wyjścia dla organizacji takiego wydarzenia są nowe przepisy, które wejdą w życie 1 lipca. M.in. o nich opowiedzą urzędnicy.

Chodzi tu o ustawę z 9 maja o szczególnych rozwiązaniach wspierających ludzi o znacznym stopniu niepełnosprawności. Wkrótce, zgodnie z nowymi regulacjami, osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności nie będą czekały w kolejkach do lekarzy czy aptek, nie będą musiały też zabiegać o skierowanie, które umożliwia dostęp do ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Ustawa przewiduje także m.in. zniesienie okresów użytkowania wyrobów medycznych (np. wózków inwalidzkich).

- Ustawodawca przewidział i 1 lipca wprowadza konkretne rozwiązanie, które powoduje, że pacjenci ze znacznym stopniem niepełnosprawności mogą uzyskiwać świadczenia zdrowotne bez konieczności oczekiwania na listach, jakie są standardowo prowadzone. W założeniu będzie to funkcjonowało w taki sposób, że pacjent będzie otrzymywał świadczenie zdrowotne niezwłocznie w dniu przyjęcia. Jeśli natomiast w danym dniu nie będzie to możliwe - w najkrótszym możliwym terminie wynikającym z kwestii organizacyjnych – mówi Maciej Olesiński, dyrektor podlaskiego NFZ.

W trzecim kwartale tego roku na Podlasie trafi 0,5 mln zł. To pieniądze, które mają umożliwić wprowadzenie nowych rozwiązań w życie.

Jakie dokumenty są potrzebne

I tu warto wiedzieć, że podstawowym dokumentem stwierdzającym znaczny stopień niepełnosprawności jest orzeczenie komisji wojewódzkiej, powiatowej lub miejskiej ds. orzekania o stopniu niepełnosprawności. Dokumentem potwierdzającym uprawnienia może być również wyrok sądu wydany w sprawach emerytalno-rentowych, o ile w wyroku tym została zawarta informacja o zaliczeniu do całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielniej egzystencji.

- Przepisy obowiązujące wskazują również, że osoba, która ma orzeczenie komisji lekarskiej ZUS wydane przed 1 września 1997 r., zaliczające do pierwszej grupy inwalidzkiej, również jest traktowana jako osoba o znacznym stopniu niepełnosprawności. Także osoba, która ma orzeczenie lekarza orzecznika ZUS wydane 31 sierpnia 1997 r., stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy, niezdolność do samodzielnej egzystencji bądź też tylko niezdolność do samodzielnej egzystencji, również ta osoba jest uznawana przez przepisy jako osoba w znacznym stopniu niepełnosprawności – wyjaśnia Marek Marczewski, zastępca dyrektora Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Białymstoku.
Dorota Mariańska
dorota.marianska@bialystokonline.pl