Zdrowie

Wróć

Dzień Osób z Niepełnosprawnością. Będą spotkania i badania - warto wziąć udział

2023-09-18 13:53:56
Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza wszystkie osoby z niepełnosprawnością oraz ich rodziny i opiekunów, do wzięcia udziału w organizowanym Dniu Osób z Niepełnosprawnością.
ZUS
W czwartek (21 września) odbędzie się Dzień Osób z Niepełnosprawnością organizowany przez ZUS. W tym roku obchody będą odbywały się pod hasłem Budzimy zrozumienie. Uczestnicy mogą liczyć na wiele ciekawych spotkań.

- W ramach obchodów Dnia Osób z Niepełnosprawnością ZUS wspólnie z partnerami działającymi na rzecz osób z niepełnosprawnością organizuje we wrześniu cykl bezpłatnych wydarzeń. Zaplanowano ciekawe spotkania, porady eksperckie wielu instytucji czy dyżury telefoniczne - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Wydarzenie rozpocznie się o godz. 10.00 w siedzibie Oddziału ZUS w Białymstoku przy ul. Młynowej (budynek B). 

- Na ten dzień zaplanowano stoiska eksperckie i udzielanie porad. W jednym miejscu pracownicy ZUS, NFZ i PFRON przekazywać będą informacje na temat wsparcia oferowanego dla osób z niepełnosprawnością – mówi Katarzyna Krupicka.

Będą ciekawe spotkania i darmowe badania

Uczestnicy będą mieli możliwość zadawania pracownikom ZUS-u wielu pytań, szczególnie tych dotyczących świadczeń związanych z niezdolnością do pracy, czy niepełnosprawnością. Opowiedzą też o orzecznictwie lekarskim i bezpłatną rehabilitacją leczniczą. Pomogą również wszystkim chętnym w założeniu konta na Platformie Usług Elektronicznych ZUS, dzięki czemu można załatwiać wiele urzędowych spraw bez wychodzenia z domu.

Podczas wydarzenia eksperci Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych wyjaśnią, jak uzyskać dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych. Wyjaśnią zebranym, na czym polega likwidacja barier architektonicznych i technicznych.

W spotkaniach udział wezmą również pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia, którzy poinformują o możliwości wyjazdu na leczenie uzdrowiskowe i zdrowym trybie życia. Pomogą także wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Uczestnicy będą mogli też wykonać bezpłatnie niektóre badania np. analizy składu ciała, BMI, określić wiek metaboliczny ciała.

W Łomży będzie stoisko eksperckie

W czwartek (21 września) na osoby niepełnosprawne będą czekali również w Inspektoracie ZUS w Łomży. W godzinach 9.00-13.00 zostanie utworzone stoisko eksperckie Miejskiego Ośrodka Pomocy. Społecznej, na którym dyżurujący pracownicy tej instytucji odpowiedzą na pytania dotyczące  dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych. Z kolei dzień później można będzie tam uzyskać  informacje o programach profilaktycznych Ministerstwa Zdrowia i NFZ, wyrobić kartę EKUZ, jak również skorzystać z przeprowadzenia  analizy składu ciała, BMI, określenia wieku metabolicznego ciała. Eksperci udostępnią również zdrowe jadłospisy z bezpłatnego portalu Diety.nfz.gov.

Białostocki oddział ZUS zachęca także do wzięcia udziału w dyżurach telefonicznych, gdzie zainteresowani mogą dowiedzieć się wszystkich niezbędnych informacji dotyczących świadczeń, renty socjalnej, itp.
- 26 września w godz. 10-12.00 pod nr tel. 85 7312828, 
- 27 września w godz. 10-12.00 pod nr tel. 87 6439145, 
- 28 września w godz. 10-12.00 pod nr tel. 86 2702435.
Redakcja
24@bialystokonline.pl