Kultura i Rozrywka

Wróć

Dzień Kina Polskiego. Niepodległość można świętować oglądając filmy [WIDEO]

2018-11-10 09:02:44
100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości można świętować też w kinie oglądając polskie filmy. Kino Forum przygotowało specjalną propozycję.
Hubert Komerski
W niedzielę (11.11) obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, dodatkowo w tym roku polskie kino obchodzi 110. urodziny.

Wspólnie z kinami zrzeszonymi w Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych Forum zaprasza widzów do uczczenia obu rocznic w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie.

W programie jest kilka tytułów. Pierwszy to Jak pies z kotem - pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości. Gdy starszy z braci Andrzej nagle zachoruje, młodszy, pomimo różnic i muru nieporozumień, jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem. Początek pokazu o godz. 14.00.



Później, o godz. 16.00, rozpocznie się pokaz w ramach Podlaskiej Akademii Kultury. Zostanie pokazany film Dywizjon 303. Historia prawdziwa. W planach jest też spotkanie z Markiem Fiedlerem.



O godz. 19.00 rozpocznie się pokaz Najlepszych polskich 30'tek. W filmie Polonez dyrektor Domu Kultury w Aleksandrowie Kujawskim ogłasza konkurs na twórczą prezentację własnej postawy patriotycznej. Uczestnicy mają wykazać się kreatywnością nieograniczoną żadnymi wymogami formalnymi. Śpiew, recytacja, gest, przemowa, inscenizacja - wszystkie formy dozwolone. Nadchodzi jedenasty dzień jedenastego miesiąca w roku - Narodowe Święto Niepodległości. To właśnie dziś jury, w którego skład wchodzą dyrektor, burmistrz, ksiądz i lokalna poetka, wybierze najlepszego patriotę w regionie. Film wyróżniono podczas 35. Festiwalu Młodzi i Film za niebanalne podejście do tematu współczesnego patriotyzmu.

Kolejny w repertuarze jest film Najlepsze fajerwerki ever - nagrodzony w Cannes krótki film Aleksandry Terpińskiej, jednej z najciekawszych reżyserek młodego pokolenia. Akcja filmu toczy się współcześnie w jednym z europejskich miast. Opowiada jeden dzień z życia trójki młodych przyjaciół, którzy w obliczu fikcyjnego konfliktu zbrojnego w ich kraju muszą zmodyfikować swoje plany na przyszłość. Historia z gatunku political fiction, która zwyciężyła w zorganizowanym przez Telewizję Kino Polska konkursie na scenariusz inspirowany filmem Przypadek Krzysztofa Kieślowskiego. Reżyserka i autorka scenariusza Aleksandra Terpińska, która wcześniej pracowała z Wojciechem Smarzowskim m.in. przy produkcji filmów Wołyń i Pod Mocnym Aniołem, przedstawia historię trójki przyjaciół zmuszonych do podjęcia być może najważniejszych w życiu decyzji w obliczu zbliżającej się wojny. W rolach głównych wystąpili Justyna Wasilewska (Sztuka kochania, Serce miłości), Malwina Buss (Róża, serial Belfer) oraz Piotr Polak (Człowiek z magicznym pudełkiem).



Pokazany zostanie też film Relax - nagrodzona na festiwalu w Gdyni zwariowana opowieść o personelu prowincjonalnego domu wczasowego Relax, który przygotowuje się na przyjazd uchodźców. Żeby ratować swój pensjonat przed bankructwem, dyrektor postanawia skorzystać z oferty Urzędu Do Spraw Cudzoziemców, wspomaganego przez dotacje unijne, i przemianować swoją działalność na ośrodek dla uchodźców. W dzień spodziewanego przyjazdu, kiedy wszystko wydaje się być gotowe, zaczynają pojawiać się nieoczekiwane komplikacje.

Na koniec, o godz. 20.30, rozpocznie się przedpremierowy pokaz filmu Via Carpatia. Polacy żyją mistrzostwami świata w piłce nożnej. Z mediów docierają również coraz bardziej niepokojące wieści na temat konfliktu w Syrii i fali uchodźców uciekających do Europy przez tzw. szlak bałkański. Julia i Piotr są dobrze zarabiającą parą z dużego miasta. Po ciężko przepracowanym roku marzą im się wakacje. Nie zajmują ich problemy odległego świata. Sytuacja zmienia się, kiedy matka Piotra prosi go o sprowadzenie do Polski jego ojca - uchodźcę, przebywającego w obozie na grecko-macedońskiej granicy. Piotr nie miał z ojcem kontaktu od 30 lat. Jednak mimo swoich wątpliwości i niechęci Julii, decyduje się spełnić prośbę matki. Dystans dzielący ich eleganckie mieszkanie w Warszawie od obozów uchodźców w Grecji i Macedonii to niespełna 2000 km. Julia i Piotr uświadamiają sobie, jak blisko ich komfortowego życia dzieje się to, co dotychczas widzieli tylko w telewizji.



Zobacz też: Dzień Kina Polskiego Forum
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl