Dzień Indonezji na III Dniach Kultury Muzułmańskiej
Niezwykłą mozaikę kulturową Indonezji mieli okazję zobaczyć, posmakować i usłyszeć uczestnicy III Podlaskich Dni Kultury Muzułmańskiej, które odbyły się 13 marca w Spodkach.
M.Gorbacz
Sobotni wieczór był okazją do zapoznania się z kulturą, sztuką i realiami życia w Indonezji z pierwszej ręki. Najważniejszymi gośćmi spotkania był ambasador Indonezji i mufti Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce.
- Poznawanie kultur jest potrzebne do zwalczania stereotypów. Podlasie i Indonezję łączy wielokulturowość i różnorodność. Z Polską również jesteśmy podobni, gdyż mamy te same barwy narodowe. Flaga Indonezji jest czerwono - biała - powiedział mufti Tomasz Miśkiewicz.
Z jego zdaniem zgodził się prezydent Tadeusz Truskolaski. Dodał, że oprócz więzi religijno- kulturowych mogłyby kraje łączyć stosunki ekonomiczne, gdyż to ekonomia jest podstawą egzystencji.
Z prezentacją na temat Indonezji wystąpił Ambasador Republiki Indonezji w RP, Hazairin Pohan. W Spodkach skupił się na kulturze państwa, na tematy ekonomiczne rozmawiał z marszałkiem Jarosławem Dworzańskim w piątek, 12 marca. By opisać dokładnie całą Indonezję trzeba by kilka tygodni opowieści. To kraj kilkuset grup etnicznych i kilkuset języków. Ciekawostką łączące nasze kraje, jest to, że w indonezyjskim godle również występuje orzeł. Oprócz niego hasło Jedność w różnorodności podkreślające wielokulturowość etniczną jednego kraju.
W 2003 roku została podpisana umowa o polsko- indonezyjskiej współpracy. W planach jest otwarcie Centrum kultury Indonezyjskiej w Polsce, a w Indonezji - Centrum Kultury Polskiej. Rozmawia się również o nauczaniu języka indonezyjskiego na uczelniach, gdy wielu studentów przybywa do Polski, by studiować. Prawdopodobnie jeszcze w tym rok do Białegostoku przyjedzie grupa z Indonezji, która poprowadzi warsztaty batik - artystycznego zdobienia tkanin, teatr cieni, a także warsztaty tańca.
Podczas wieczoru z Indonezją wystąpiła Warsaw Gamelan Orchestra - grająca na tradycyjnych instrumentach indonezyjskich. Specyfiką tego typu orkiestr jest to, że żadnego z tych instrumentów nie można używać samodzielnie, muszą tworzyć muzykę wspólnie, jako jedna orkiestra. Można było usłyszeć rytmy z Bali i Javy. Całość dopełniły tradycyjne tańce, w których każdy gest, wyraz twarzy ma znaczenie, jest częścią choreografii. Dodatkowo do obejrzenia była wystawa fotografii pt. Indonezja - znana i nieznana Marty Sienkiewicz, a w ciągu dnia prowadzone były warsztaty kulinarne tradycyjnej kuchni indonezyjskiej.
MAG