Dzięki nim ma być bezpieczniej. Defibrylatory zawisną w miejscach publicznych
W końcu udało się rozstrzygnąć konkurs na realizację projektu dotyczącego powieszenia w ogólnodostępnych miejscach w Białymstoku defibrylatorów AED. Miasto musiało dwa razy podchodzić do przetargu.
wikipedia.pl
Defibrylatory to urządzenia, których działanie polega na tym, że po przyłożeniu specjalnych elektrod do klatki pacjenta oddziałuje ono na mięsień sercowy prądem stałym o odpowiednio dużej energii, co ma unormować jego pracę.
Automatyczne zewnętrzne defibrylatory, czyli AED, są zbudowane z myślą o osobach z minimalnym przeszkoleniem. Same analizują EKG poszkodowanego i wykrywają, kiedy defibrylacja jest wskazana. Powieszenie w przestrzeni miasta 14 takich urządzeń, to jedna z inicjatyw mieszkańców, która zyskała poparcie w budżecie obywatelskim.
Dzięki defibrylatorom, które ułatwiają i przyspieszają udzielanie pierwszej pomocy w nagłych przypadkach, białostoczanie mają zyskać większe poczucie bezpieczeństwa. Mając do dyspozycji urządzenia ulokowane w miejscach dużych skupisk ludzkich, wyposażone w wizualne i dźwiękowe informacje dotyczące stanu urządzeń i sposobu ich właściwego zastosowania, będą mogli szybko i skutecznie uzyskać pomoc m.in. w przypadku nagłego zatrzymania układu krążenia.
Sprzęt będzie dostępny w punktach takich jak Straż Miejska przy ul. Suraskiej, baseny przy ul. Włókienniczej i Stromej, białostockie ZOO, Urząd Stanu Cywilnego, miejskie lodowisko i centrum przesiadkowe przy skrzyżowaniu Al. J. Piłsudskiego i ul. H. Sienkiewicza.
Za realizację tej inwestycji będzie odpowiedzialna firma Rinar ze Świdnicy, która zapewni gwarancję i bezpłatny serwis urządzeń na 120 miesięcy. Wykonawca zajmie się montażem defibrylatorów, sprawdzeniem działania i przeszkoleniem wskazanych osób w zakresie stosowania. Na realizację umowy firma będzie miała dwa miesiące od dnia jej podpisania. Wykonawcę udało się wyłonić dopiero w drugim zorganizowanym konkursie.
– Wzorem innych miast również Białystok będzie wyposażony w defibrylatory, potrzebne przy udzielaniu pomocy przedmedycznej. Już za dwa miesiące pomysł mieszkańców ujęty w Budżecie Obywatelskim 2017 zostanie zrealizowany – mówi zastępca prezydenta Przemysław Tuchliński.
Montaż defibrylatorów w przestrzeni miejskiej odbędzie się w nawiązaniu do Programu Powszechnego Dostępu do Defibrylacji. Program podkreśla znaczenie dostępności tych urządzeń, których zastosowanie przyspiesza czas i poprawia skuteczność pierwszej pomocy. Defibrylatory najczęściej są udostępniane w ośrodkach zdrowia, zakładach pracy, szkołach, lotniskach, dworcach, hotelach, domach pomocy społecznej, centrach handlowych i pływalniach.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl