Dzieci będą mogły spędzić ferie kulturalnie
Aż 6 wojewódzkich instytucji kulturalnych przygotowało wspólnie na czas ferii ofertę warsztatów i zajęć dla dzieci. Dokąd będzie można się wybrać i jak się bawić?
Podlaski Instytut Kultury
Ferie zimowe to dla dzieci czas odpoczynku oraz dobrej zabawy. W tym roku szkolnym w województwie podlaskim ferie przypadają od 23 stycznia do 5 lutego.
Aby zapewnić uczniom w tym okresie ciekawe sposoby na spędzenie czasu, 6 wojewódzkich instytucji kultury wspólnie przygotowało ofertę. A są to: Podlaski Instytut Kultury, Opera i Filharmonia Podlaska, Książnica Podlaska, Muzeum Podlaskie, Podlaskie Muzeum Kultury Ludowej oraz skansen w Nowogrodzie.
Ferie przygotowane przez te instytucje otrzymały dofinansowanie marszałka województwa podlaskiego.
- Marszałek Województwa Podlaskiego Artur Kosicki postanowił wesprzeć tę bardzo ciekawą i oryginalną inicjatywę zorganizowania ferii w naszym województwie, ferii, skierowanych do najmłodszych mieszkańców naszego regionu. Dzięki temu wsparciu cena uczestnictwa w turnusach jest bardzo atrakcyjna. Jest to pierwsza taka inicjatywa jeśli chodzi o samorząd województwa podlaskiego, bo w poprzednich latach tego typu ferie nie były organizowane. Mamy dwa pełne turnusy z wyżywieniem, pełną opieką dla dzieci. Jest to nowość i na pewno wiele dzieci będzie chciało z tego skorzystać. Program też jest bardzo ciekawy - mówiła Izabela Smaczna-Jórczykowska, rzeczniczka prasowa marszałka województwa.
Akcję ferii dla dzieci koordynuje Podlaski Instytut Kultury.
- Jest to nowa inicjatywa. 6 instytucji wojewódzkich współpracuje na rzecz organizacji ferii. Będą to wyjątkowe ferie, bogate w program artystyczny, przygotowany przez specjalistów z naszych instytucji. Zespoły nasze tworzy wykwalifikowana kadra, która przygotowała pełen program atrakcji i opieki - podkreślała Karolina Szymańska-Skowronek z Podlaskiego Instytutu Kultury.
I turnus rozpocznie się 23 stycznia, potrwa do 27 stycznia. Od 30 stycznia do 3 lutego potrwa II turnus. W feriach mogą wziąć udział dzieci w wieku 7-12 lat. Koszt jednego turnusu to 299 zł, w cenę wchodzi tydzień atrakcji łącznie z wyżywieniem, zapewniony jest także transport między instytucjami. Zapisy odbywają się poprzez stronę Podlaskiego Instytutu Kultury. Opieka nad dziećmi będzie zapewniona w godz. 8:00 - 16:00.
- Opera i Filharmonia Podlaska zabierze uczestników ferii do świata muzyki. Artyści Opery przygotowali całkiem nowe audycje muzyczne. Jest to nietypowa lekcja muzyki z dwóch względów, po pierwsze lekcja ta odbywa się w Operze, czyli nie w zwyczajnej sali lekcyjnej, po drugie lekcja jest prowadzona w wyjątkowy sposób. Nasi artyści grają muzykę na żywo - powiedziała Agnieszka Jabłońska z Opery i Filharmonii Podlaskiej.
W pierwszym tygodniu ferii Opera przygotowała audycje muzyczne pt. Konopnicka w barwach muzyki, natomiast w drugim - audycje poświęcone instrumentom z rodziny fletów. Będzie można także zwiedzić gmach Opery i zajrzeć w mniej dostępne zakamarki.
- Zapraszam serdecznie do Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej. Będzie można przenieść się na wieś, zobaczyć, jak wyglądają chałupy wiejskie oraz stodoły. Mamy dwór z Bobry Wielkiej, gdzie znajdują się przepiękne wystawy, m.in. rękodzieła ludowego. To wszystko będzie udostępnione dla dzieciaków podczas ferii. Również mamy przygotowane warsztaty. Pierwszy z warsztatów to jest warsztat tkacki. Gdzie na specjalnych ramkach dzieci będą mogły wykonać bransoletki i zakładki do książek, które zabiorą ze sobą - zachęcała Katarzyna Anciupiuk, dyrektorka Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej.
W Muzeum będzie można wziąć udział także w warsztacie wypieku chleba, będzie można dowiedzieć się o tym, jak kiedyś wypiekało się chleb, zdobyć wiedzę o zbożach i mące. Będą robione też podpłomyki. Dzieci wezmą udział w ognisku (o ile pogoda na to pozwoli), a także przejadą się bryczką.
- Książnica zaprasza do swojej głównej siedziby. Nasza propozycja będzie miała i klasyczny i nowoczesny charakter. Proponujemy warsztaty, podczas których dzieci wykonają komiks, wykorzystując technikę kolażu, a tematem będzie nasza książnicowa maskotka - Łoś Czytuś. Później zapraszamy do studia telewizyjnego Książnicy, na nowatorską formę edukacji, chcemy pokazać dzieciom, w jaki sposób wykorzystując technikę green screena możemy montować filmy z efektami specjalnymi - opowiadał Dominik Sołowiej z Książnicy Podlaskiej.
Ponadto w Książnicy Podlaskiej będzie można porozmawiać o literaturze i zobaczyć skarby Książnicy.
Skansen w Nowogrodzie oraz Muzeum Podlaskie także przygotowały atrakcje podczas ferii. Szczegóły będą dostępne wkrótce na stronie internetowej Podlaskiego Instytutu Kultury.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl