Zdrowie

Wróć

Dzieci alergiczne

2004-03-17 00:00:00
Od wczesnego dzieciństwa znajdują się pod kontrolą specjalistycznych poradni takich jak: gastrologiczna, alergologiczna, dermatologiczna, laryngologiczna, psychosomatyczna, zdrowia psychicznego i innych.
Katar u dziecka zdrowego nie jest poważną dolegliwością, natomiast u dzieci z alergią najmniejsze przeziębienie może skończyć się zapaleniem płuc. Dzieci te mają alergie: wziewną, kontaktową i pokarmową. Wymagają bardzo czystych pomieszczeń (bez kurzu i roztoczy), kontaktu dotykowego z nie szkodzącymi im, zdrowymi materiałami jak drewno, bawełna, len, nietoksyczny plastik, no i oczywiście wyżywienia bez czegokolwiek, co ma związek z mlekiem i jego pochodzeniem, glutenem (n.p. pszenica, żyto), konserwantami oraz sztucznymi barwnikami.
Jeszcze kilkanaście lat temu nikt nie zwracał uwagi na jakiekolwiek uczulenia, dziecko po prostu miało biegunkę, wymioty (nie wiadomo od czego), lub szorstkie rączki, nóżki albo policzki . Nie rozwijało się prawidłowo.
Wraz z rozwojem cywilizacji problem ten zaczął narastać . Zajęli się nim lekarze oraz inni specjaliści.
Zagadnienia dotyczące szkodliwego oddziaływania czynników zewnętrznych na ustrój człowieka są dziś przedmiotem licznych badań naukowych oraz analiz klinicznych na całym świecie zarówno u dzieci jak i u dorosłych.
Dzieci z alergią (dzieci przewlekle chore) są istotami bardzo wrażliwymi, znacznie intensywniej niż dzieci zdrowe przeżywają radość i smutek, nadzieję i zwątpienie, są często rozkapryszone, pobudzone ruchowo.
Są za to bardzo inteligentne, mają dużo ciekawych pomysłów.
Kto ma kontakt z takim dzieckiem i wie jak z nim pracować, może osiągnąć sukces wspaniale przygotowując je do nauki w szkole i życia
w społeczeństwie.
W Białymstoku istniejemy już od kilkunastu lat jako specjalistyczne przedszkole przeznaczone dla takich właśnie dzieci w wieku od 2,5 do 6 lat.
Zatrudniony w placówce personel systematycznie konsultuje się z rodzicami wychowanków i lekarzami stale pogłębiając swoje wiadomości na ten temat . Umiejętnie dopasowujemy formy i metody pracy do wymagań jakie stawia nam dziecko alergiczne.
dyr. Ewa Gutowska