Dziadek to spektakl na podstawie autorskiego scenariusza, powstały w efekcie kilkumiesięcznych warsztatów, których uczestnikami były osoby niesłyszące i niedosłyszące, a także ich słyszący przyjaciele. Dzięki ich pracy powstał pokaz finałowy, który będzie retrospekcją najważniejszych wydarzeń historii Polski okresu międzywojennego, ze szczególnym uwzględnieniem postaci Pierwszego Marszałka Polski i Naczelnego Wodza Polskich Sił Zbrojnych - Józefa Piłsudskiego.
- Tytuł projektu nawiązuje do jednego z pseudonimów, pod jakim był znany Józef Piłsudski - Dziadek. Postać marszałka zostanie ukazana w zupełnie inny sposób, nie tylko jako wodza, polityka, Naczelnika Państwa czy ministra lecz przede wszystkim jako osobę prywatną – syna, brata, męża i czułego, kochającego ojca. Wielkiego, a jednocześnie zwykłego człowieka, który tworzył historię ówczesnej Polski - wyjaśniają organizatorzy.
Dla osób niesłyszących tworzenie scenariusza i udział w spektaklu to sposób na edukację kulturalno-historyczną i integrację ze środowiskiem słyszących. Chcą one sięgać do faktów historycznych, poznawać je poprzez sztukę i okazywać w taki sposób, w jaki same widzą i czują.
Spektakl ma być odpowiedziany poza słowami, czyli językiem gestu, wyobraźni i emocji. Jak podkreślają organizatorzy, będzie to widowisko niezwykłe, nasycone światłem, muzyką, kolorem, teatrami cieni, językiem gestu. Ma to być metaforyczna opowieść o ludziach i wydarzeniach tamtych lat, ukazana w sposób wyjątkowy, w zupełnej ciszy, z wykorzystaniem języka migowego jako niezwykłej formy teatralnej.
Spektakl przygotowywany jest w ten sposób, operując językiem gestu, niewymagającym tłumaczenia, będzie bardzo dobrze zrozumiały dla osób nieznających języka migowego.
Już w środę (28.06) Dziadka będzie można obejrzeć w Teatrze Dramatycznym, w piątek (30.06) zaś w Łomży. Wstęp jest wolny.
BiałystokOnline patronuje wydarzeniu.
Sprawdź:
Spektakl Dziadek w Teatrze Dramatycznym,
Spektakl Dziadek w Łomży