Aktualności

Wróć

Dyplomaci zjadą do Białegostoku

2019-02-04 16:52:48
24 prelegentów, w tym przedstawiciele Komisji Europejskiej czy byli ministrowie spraw zagranicznych. Wszyscy wezmą udział w czwartej edycji Festiwalu Dyplomatycznego.
MN
Nowy patron

Festiwal Dyplomatyczny to wydarzenie, które ma na celu przekazywanie i promowanie wiedzy o współczesnej Polsce, Europie i świecie, polityce międzynarodowej oraz dyplomacji. Tegoroczna - czwarta edycja odbędzie się w dniach 18-22 lutego, a za jej organizację odpowiedzialne są II Liceum Ogólnokształcące w Białymstoku oraz Uniwersytet w Białymstoku.

- Staramy się, żeby młodzież była kreatywna, miała dostęp do autorytetów i mogła debatować. Zależy nam, żeby uczestniczyli w spotkaniach z doświadczonymi ludźmi, którzy zajmują się na co dzień polityką międzynarodową – mówi Dariusz Bossowski, dyrektor II LO w Białymstoku.

- Jest takie powiedzenie: Jak kończy się dyplomacja, wtedy maszerują żołnierze i to jest ważna kwestia dla tych młodych ludzi, żeby rozumieli, że dyplomacja to jest tworzenie nowego wizerunku świata i relacji, które pozwalają nam później lepiej funkcjonować – dodaje prof. Robert Ciborowski, rektor Uniwersytetu w Białymstoku.

Festiwal w tym roku zyskał patrona. Został nim prof. Stefan Meller – były pracownik naukowy Instytut Historii najpierw białostockiej filii Uniwersytetu Warszawskiego, a potem już Uniwersytetu w Białymstoku. Pełnił on funkcję ambasadora na placówkach w Moskwie oraz w Paryżu, a także był ministrem spraw zagranicznych.

Wizja dyplomatów i wiolonczel

Tegoroczna edycja festiwalu jest jednak wyjątkowa nie tylko z tego powodu. Będzie ona rekordowa pod względem prelegentów, których wystąpi aż 24. Wykład inauguracyjny pt. Polska w Unii - pasażer na gapę czy współprowadzący wygłosi były minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. Poza tym wśród gości znalazły się takie postacie jak dr Marek Prawda – dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce, Maria Wodzyńska – była ambasador RP przy UNESCO czy Ryszard Schnepf oraz Marcin Bosacki – byli ambasadorowie odpowiednio w USA i w Kanadzie.

Każdy z dni będzie miał swoją tematykę. Wtorek (19 lutego) będzie poświęcony współpracy z Wielkim Księstwem Luksemburga, który ma swój konsulat honorowy w Białymstoku, z kolei w czwartek (21 lutego) spotkania będą krążyć wokół tematu kobiet w dyplomacji. Ostatni dzień będzie poświęcony natomiast Unii Europejskiej.

W ramach festiwalu zostanie także zorganizowany koncert Wiolonczelowa wizja człowieczeństwa, przygotowany przez prof. Romana Hoffmanna (Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina) wraz z uczniem II LO w Białymstoku, w którym pojawią się utwory Beethovena czy Wagnera. Odbędzie się on 19 lutego w Auli Magna Pałacu Branickich o godz. 18.00.

Od teorii do praktyki

Mimo że festiwal kończy się 22 lutego, to sprawy dyplomacji będą obecne w Białymstoku przez kolejne dwa dni, kiedy to zorganizowana zostanie konferencja Model United Nations, będąca symulacja obrad ONZ, podczas którego uczniowie szkół realizujących maturę międzynarodową wcielają się rolę dyplomatów i biorą udział w posiedzeniach Rady Bezpieczeństwa, Komitetu Rozbrojenia Międzynarodowego, Komitetu Społeczno-Gospodarczego czy Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości.

Odbędzie się ona w Białymstoku już po raz trzeci. Za każdym razem zjeżdżają na nią uczniowie z całego świata. Regułą jest jednak, że wcielają się w rolę przedstawicieli innych krajów. Ci, którzy wezmą udział zarówno w Festiwalu Dyplomatycznym, jak i w BIA MUN, będą mogli wiedzę zdobytą podczas pierwszego wykorzystać w trakcie drugiego. W tym roku zainauguruje ją wykład byłego premiera i ministra spraw zagranicznych Włodzimierza Cimoszewicza.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl