Dwa prestiżowe certyfikaty. Podlaskie wyróżnione za działania prozdrowotne. Które?
Nasz region otrzymał aż dwa prestiżowe wyróżnienia: Certyfikat Nadzwyczajny Samorządowy Diament Jakości oraz certyfikat Samorząd Promujący Zdrowie za realizację innowacyjnych projektów w zakresie profilaktyki chorób na terenie województwa.
podlaskie.eu
20 grudnia podczas uroczystej gali, przedstawiciele województwa podlaskiego odebrali Certyfikat Nadzwyczajny „Samorządowy Diament Jakości” oraz certyfikat Samorząd Promujący Zdrowie. W ten sposób doceniono przeprowadzone w regionie projekty, które dotyczyły profilaktyki prozdrowotnej.
Doceniono fakt, iż w naszym regionie oprócz wsparcia inwestycyjnego jednostek zdrowia (m.in. zakupu sprzętu oraz aparatury medycznej) podejmowane są liczne działania dotyczące promocji zdrowia.
– To ogromny sukces i dowód na wysoką jakość podejmowanych przedsięwzięć. W tym miejscu chce szczególnie podziękować osobom zaangażowanym w realizacje projektów skierowanych głównie do pacjentów – kadrze medycznej, jaki pozostałemu personelowi, organizacjom pozarządowym, jaki wszystkim, którzy przyczynili się do otrzymanego wyróżnienia. To nasz wspólny sukces – mówił podczas spotkania Marek Malinowski, Członek Zarządu Województwa Podlaskiego.
Nasz region został wysoko oceniony za działania, które mają związek ze wspieraniem rozwoju systemu ochrony zdrowia oraz przedsięwzięcia w zakresie zwalczania epidemii COVID-19.
– Przyznane certyfikaty stanowią potwierdzenie słuszności działań, doceniają efekty pracy Zarządu Województwa Podlaskiego, jeśli chodzi o działania stricte związane z promocją, ochroną zdrowia i zdrowym stylem życia – podkreślała zastępca dyrektora w Departamencie Zdrowia Monika Anna Borkowska, tłumacząc, że projekty były finansowane nie tylko z budżetu województwa, ale także przy wsparciu funduszy europejskich.
Większość planowanych działań została zrealizowana
Dyrektor Departamentu Zdrowia urzędu marszałkowskiego Dominik Maślach w trakcie gali podkreślił, iż wszystkie programy polityki zdrowotnej, które były zgłoszone do konkursu, mają pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji w Warszawie. Jest to warunek, który umożliwia w ogóle realizację przedsięwzięć finansowanych ze środków publicznych.
– W naszym województwie wykazaliśmy większość naszych działań związanych z profilaktyką. To działania, które dotyczą zapobiegania chorobom, wczesnego wykrywania chorób, szybkiej diagnostyki i lepszej dostępności do leczenia. Skupiliśmy się na kilku większych projektach profilaktycznych – poinformował Maślach.
Wśród projektów, które były oceniane, znalazł się też projekt profilaktyki chorób odkleszczowych skierowany do rolników, czy program profilaktyki nabytych wad postawy, skierowany do dzieci w wieku 5-14 lat.
– Kolejnym takim projektem realizowanym przez Województwo Podlaskie, a konkretnie przez Białostockie Centrum Onkologii był duży, ponad czteroletni projekt rehabilitacji po chorobie onkologicznej, gdzie osoby, które cierpią, przeszły radykalne leczenie w zakresie choroby onkologicznej mogły skorzystać z turnusów i stacjonarnych i ambulatoryjnych czy wsparcia psychologicznego – wyjaśniała Magdalena Donejko, zastępca dyrektora w tymże departamencie.
W związku z wyróżnieniem samorząd otrzymał Godło Promocyjne Samorząd Promujący Zdrowie, które teraz będzie mógł wykorzystywać w realizowanych działaniach mających na celu budowanie przestrzeni promującej zdrowie. Godłem będzie mógł się posługiwać przez najbliższy rok.
Konkurs, w którym doceniono województwo podlaskie, był organizowany przez Quality Institute po raz czwarty.
Redakcja
24@bialystokonline.pl