Dwa lata z ZIP. NFZ wprowadza nowości
Minęły dwa lata, od kiedy zaczął działać Zintegrowany Informator Pacjenta. Każdy pacjent z domowego komputera może sprawdzić, ile wydaje na leki czy ile kosztuje NFZ nasze leczenie.
freeimages.com
Zintegrowany Informator Pacjenta to aplikacja w służbie zdrowia. Dzięki niej pacjenci całodobowo mają dostęp do swojej historii medycznej czy kosztów, jakie Narodowy Fundusz Zdrowia wydaje na ich leczenie. System daje dostęp do informacji o świadczeniach oraz historii swoich chorób. Obecnie w województwie podlaskim hasła do systemu odebrało ponad 45 tys. osób. Najmłodszy pacjent, który jest zarejestrowany w ZIP-ie, urodził się w maju bieżącego roku. Najstarszy ma 95 lat.
Ci, którzy jeszcze nie skorzystali z nowego systemu, a chcą mieć do niego dostęp, muszą zarejestrować się na stronie internetowej. Następnie, z wydrukowanym wnioskiem, trzeba zwrócić się do NFZ-tu, gdzie uzyskamy dostęp do naszego konta. Nowością jest to, że nie trzeba udawać się do oddziału NFZ osobiście. Teraz można skorzystać z pomocy pełnomocnika.
- Po zalogowaniu się w systemie będziemy mogli zobaczyć przebieg swojej medycznej historii od 2008 roku - informuje Adam Dębski, rzecznik Podlaskiego Oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.
Zintegrowany Informator Pacjenta jest bezpieczny. Nie wyświetla on danych osobowych pacjenta. Nawet w razie zgubienia loginu i hasła osoba postronna będzie miała dostęp do historii choroby, ale nie będzie wiedziała, kogo ona dotyczy.
ZIP pozwala pacjentowi na uzyskanie szeregu innych informacji. W systemie są zawarte dane dotyczące statusu ubezpieczenia, zrealizowanych recept refundowanych i wysokości ich refundacji, wizyt i pobytów w placówkach lecznictwa szpitalnego i ambulatoryjnego czy lecznictwa uzdrowiskowego.
Łukasz Wiśniewski
lukasz.w@bialystokonline.pl