Duży może więcej. Niedługo zacznie funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa
Od 1 marca ma zacząć funkcjonować Krajowa Administracja Skarbowa (KAS), czyli połączenie administracji podatkowej, kontroli skarbowej i Służby Celnej.
MN
Utworzenie Krajowej Administracji Skarbowej ma na celu zwiększenie zakresu i skuteczności działań służb podatkowych. Do tej pory działały one w trzech niezależnych od siebie pionach – administracji podatkowej, czyli izbach i urzędach skarbowych, Służby Celnej oraz kontroli skarbowej.
Reforma krajowej administracji skarbowej zmienia strukturę organizacyjną, co ma pozwolić na optymalne wykorzystanie dostępnej kadry oraz zasobów organizacyjnych i finansowych.
- Skuteczniejsza walka z przestępstwami skarbowymi, oprócz tego lepsza obsługa klienta podatnika, optymalne wykorzystanie zasobów kadrowych, które teraz są rozproszone w trzech strukturach, a po połączeniu będą jednolitą strukturą, a duży może więcej – mówi Wojciech Orłowski, koordynator powstania KAS w woj. podlaskim.
Po konsolidacji w naszym regionie będzie funkcjonować jedna Izba Administracji Skarbowej, jeden Urząd Celno-Skarbowy z 3 delegaturami w Białymstoku, Suwałkach i Łomży oraz 9 oddziałów celnych. Formalnie przestaną istnieć Urzędy Kontroli Skarbowej.
- Urząd Kontroli Skarbowej ma wpisane zadania w KAS, jednak konsolidacja jest jak najbardziej zasadna – mówi Alicja Tołwińska, dyrektor UKS w Białymstoku. - Spowoduje to wymianę doświadczeń, wiedzy, zasobów informatycznych i baz danych.
Nie przewiduje się jednak większych zwolnień w żadnym z pionów. Propozycji zatrudnienia w KAS-ie mogą nie otrzymać pracownicy, którzy już nabyli prawa emerytalne i dawni funkcjonariusze służby bezpieczeństwa PRL.
- Z założenia wprowadzenie KAS-u ma doprowadzić do skonsolidowania kadr, czyli lepszego ich wykorzystania – przekonuje Wojciech Orłowski. - Zasoby kadrowe są niezbędne. Reforma opiera się na ludziach.
Zmiany bardziej powinny interesować przedsiębiorców niż zwykłych podatników. Urzędnicy podkreślają jednak, że nowy twór – czyli Urzędy Celno-Skarbowe - są powołane do walki z przestępczością a nie kontrolowania normalnych przedsiębiorców. Chodzi przede wszystkim o wielomilionowe wyłudzenia podatku VAT i uszczelnienie systemu podatkowego.
- Jeśli podatnik rozlicza się w sposób rzetelny, nie powinien się spodziewać, że przyjdzie do niego Urząd Celno-Skarbowy na kontrolę – mówi Wojciech Orłowski. - Mamy zwalczać tych, którzy są zagrożeniem dla normalnych przedsiębiorców.
Osoby indywidualne nadal będą rozliczać się w tych samych urzędach skarbowych, na tych samych zasadach co dotychczas. Zmieni się natomiast to, że np. jeden organ będzie obsługiwał zarówno podatek VAT i akcyzę. Zmiany wejdą w życie od 1 marca.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl