Nauka

Wróć

Duże zainteresowanie Dniem Otwartym na Wydziale Prawa UwB

2012-03-08 00:00:00
Ponad czterystu uczniów ze szkół średnich z województwa podlaskiego zapisało się na wykłady i warsztaty zorganizowane w piątek, 9 marca w ramach Dnia Otwartego na Wydziale Prawa UwB. Wydział odwiedzą licealiści z Białegostoku, Bielska Podlaskiego, Wysokiego Mazowieckiego i Dąbrowy Białostockiej.
UwB
- Zainteresowanie szkół udziałem w wykładach i warsztatach przerosło nasze oczekiwania. Zdecydowaliśmy się więc przeprowadzić warsztaty w dwóch turach. Dla grup oczekujących w auli na drugą turę przygotowaliśmy prezentację dodatkową. Dr Marta Skrodzka opowie uczniom o działalności Studenckiej Poradni Prawnej i o tym, jak powstają symulacje rozpraw przygotowywane przez nasze Centrum Praktyk Sądowych. Chcemy, by licealiści zdobyli jak najwięcej użytecznej, ciekawej wiedzy - powiedziała Katarzyna Dziedzik, specjalista ds. Promocji Wydziału Prawa UwB.

Ponadto wszyscy uczniowie, którzy odwiedzą w piątek prawników otrzymają Repetytorium z WOS na poziomie podstawowym i rozszerzonym, w formie DVD. Opracowanie zawiera komplet niezbędnych, przystępnie zaprezentowanych informacji, a co ważne - przedstawiony tam stany prawny i dane na temat instytucji są aktualne (m.in. składy grup parlamentarnych w parlamencie krajowym i unijnym, charakterystyka instytucji UE zgodna z postanowieniami Traktatu z Lizbony). Repetytorium zostało przygotowane przez absolwentów i studentów Wydziału.

Program Dnia Otwartego został podzielony na dwie części. W godz. 10 - 11.30 wszyscy uczniowie wysłuchają wykładu pt. Komu potrzebna jest umowa ACTA - czyli co wolno w internecie. Wygłosi go dr Arkadiusz Bieliński - trzykrotny zdobywca statuetek Studenckie Oskary, jakie studenci Wydziału przyznają swoim najlepszym wykładowcom. Ponadto uczniowie dowiedzą się jak wygląda rekrutacja na Wydziale Prawa UwB i jak działa studencki samorząd. Podczas drugiej części, w godz. 11.45 - 13.30 uczniowie będą mieli do wyboru kilka warsztatów, które pozwolą im zapoznać się z różnymi aspektami zarówno kształcenia prawniczego, jak i zawodów z nim związanych.

We współpracy z Komendą Wojewódzką Policji przygotowana została symulacja miejsca zbrodni, a także warsztaty technik kryminalistycznych. Działające na wydziale Centrum Praktyk Sądowych przy wsparciu sędziów Sądu Rejonowego przygotowało symulację rozprawy sądowej (odbędzie się w sali nr 4 Sądu Apelacyjnego - budynek obok Urzędu Wojewódzkiego). W symulowanej rozprawie wezmą udział zarówno studenci wydziału, jak i praktykujący sędziowie. Ponadto uczniowie będą uczestniczyć w warsztatach z mediacji i warsztatach wystąpień publicznych.
MAG