Duże inwestycje Poczty Polskiej. Dotyczą też Białegostoku
Ministerstwo Aktywów Państwowych dofinansowało Pocztę Polską, dzięki czemu spółka będzie mogła zrealizować kilka dużych inwestycji na terenie całego kraju. W Białymstoku będzie wybudowana nowa sortownia.
Poczta Polska
190 mln zł przyznało Poczcie Polskiej Ministerstwo Aktywów Państwowych. Jest to pierwsze dokapitalizowanie od momentu przekształcenia przedsiębiorstwa w spółkę akcyjną w 2009 roku. W ciągu trzech lat Poczta Polska ma zamiar zrealizować inwestycje warte 1,2 mld zł. Spółka będzie systematycznie przekształcać swoją infrastrukturę logistyczną z listowej na paczkową.
- Dla Ministerstwa Aktywów Państwowych, pełniącego nadzór właścicielski nad Spółką, rozwój Poczty Polskiej jako firmy kurierskiej jest jednym z najwyższych priorytetów. Dokapitalizowanie pozwoli na modernizację i budowę centrów logistycznych, które zapewnią nowoczesną obsługę rozwijającego się rynku e-commerce. Podjęta decyzja jest historyczna i kluczowa - powiedział Andrzej Śliwka, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Poczta będzie inwestować m.in. w automaty paczkowe
Jak wynika z założeń Poczty Polskiej na lata 2021-2023, spóła ma zamiar zwiększyć swój udział także na rynku usług KEP (przesyłki kurierskie, ekspresowe i paczkowe). Inwestować będzie m.in. w automaty paczkowe, logistykę i cyfryzację.
- Przez wiele lat inwestycje w Poczcie były niewystarczające, w stosunku do potrzeb i zmian zachodzących na rynku pocztowym w kraju i na świecie. Teraz musimy przyspieszyć, inwestycje zaplanowane na 2021–2023 osiągną poziom 5,8% w relacji do przychodów, to prawie czterokrotnie więcej, niż Spółka przeznaczała na rozwój jeszcze dwa lata temu. Decyzja o dokapitalizowaniu to ważna wiadomość dla pocztowców, że rząd rozumie złożoną sytuację finansową naszej Spółki i wyzwania, jakie przed nami stoją - mówi Tomasz Zdzikot, prezes zarządu Poczty Polskiej.
Finansowanie planowanych inwestycji będzie w dużej mierze uzależnione od sytuacji gospodarczej, a ta, jak wiadomo, zależna jest m.in. od pandemii. Poczta ma zamiar część wydatków sfinansować samodzielnie, jednak wiadomo, że będzie także potrzebne wsparcie finansowe pochodzące ze źródeł zewnętrznych.
- Na pełną wartość zaplanowanych modernizacji składają się środki z dokapitalizowania, środki wypracowane w kolejnych latach przez Spółkę oraz finansowanie dłużne, np. kredyty. Inwestycja realizowana będzie w ciągu najbliższych kilku lat i obejmie budowę i umaszynowienie węzłów logistycznych - podkreśla Mateusz Wodejko, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Będą nowe sortownie, jedna powstanie w Białymstoku
Najważniejszą inicjatywą strategiczną spółki jest stworzenie płynnej sieci logistycznej i unowocześnienie jej. Planowane jest umaszynowienie 3 istniejących sortowni oraz budowa nowoczesnych sortowni na gruntach Poczty Polskiej w Szczecinie, Olsztynie oraz Białymstoku, a także najem i wyposażenie w sortery paczkowe obiektów do opracowywania paczek w Warszawie, Łodzi, Krakowie i Rzeszowie.
- Jedną z pierwszych decyzji jakie podjęła Spółka jest zakup 3 sorterów paczkowych, które w ciągu dwóch lat powstaną w sortowniach we Wrocławiu, Lisim Ogonie pod Bydgoszczą i Lublinie. Kolejnym krokiem będzie uruchomienie w Warszawie drugiej sortowni, nowoczesnej i w pełni zautomatyzowanej. Naszym celem jest pozycja lidera na rynku kurierskim, rozwojowi infrastruktury logistycznej będzie towarzyszyć zmiana oferty usług, na jak najlepiej dostosowaną do potrzeb naszych klientów – dodaje Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl