Duda, Komorowski, Kwaśniewski i Wałęsa - Białystok zaprosił ich na otwarcie Muzeum Sybiru
Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku zostanie oficjalnie otwarte dla zwiedzających 17 września. Prezydent Białegostoku, chcąc uczynić to z należytymi honorami - dziś podpisał zaproszenia na te uroczystości dla prezydentów RP.
Anna Kulikowska
Tadeusz Truskolaski podpisał zaproszenia na uroczyste otwarcie Muzeum Pamięci Sybiru, które nastąpi 17 września tego roku. Zaproszenia otrzymają obecny prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Andrzej Duda, trzech poprzednich prezydentów Polski oraz członkowie rządu.
Prezydent Białegostoku podkreślił, że Muzeum Pamięci Sybiru ma łączyć wszystkich ponad podziałami politycznymi.
- Sybir to Golgota Wschodu, symbol cierpienia Polaków, swoiste memento - powiedział Tadeusz Truskolaski - Białystok jest najlepszym miejscem do upamiętnienia tamtych wydarzeń - dodał.
Podczas czterech wielkich deportacji zorganizowanych w latach 40. XX wieku, na Syberię i do Kazachstanu wywieziono kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców Białegostoku i jego okolic. Praktycznie co piąty białostoczanin znikł ze swego mieszkania, kamienicy, podwórka, ulicy, skweru. Niemal każda rodzina została dotknięta sowieckimi prześladowaniami. Deportacje i lata wojny spowodowały gigantyczne straty ludnościowe, doprowadziły do gospodarczego i kulturalnego upadku miasta.
Muzeum Pamięci Sybiru będzie gromadzić, chronić i udostępniać zbiory dokumentujące losy obywateli polskich zesłanych i deportowanych na Sybir oraz osadnictwo Polaków w Rosji i ZSRR, a także będzie prowadzić badania naukowe i upowszechniać wiedzę związaną z tematyką zesłań, deportacji i losów Polaków na Sybirze oraz dawnych ziemiach wschodnich Rzeczypospolitej.
Idea budowy Muzeum Pamięci Sybiru pojawiła się w 2010 r., kiedy to władze miejskie Białegostoku wydzieliły z kompleksu przedwojennych magazynów wojskowych dwuhektarową działkę z przeznaczeniem na budowę przyszłego Muzeum. Obecnie trwają już ostatnie prace, przygotowujące Muzeum do otwarcia.
Anna Kulikowska
24@bialystokonline.pl