Kultura i Rozrywka

Wróć

DSW 2016. Tłumy w Famie, co jeszcze w programie festiwalu? [ZDJĘCIA, WIDEO]

2016-05-20 12:09:26
Przekrojowy koncert zagrał wczoraj (19.05) w klubie Fama Lech Janerka. Przyciągnął prawdziwe tłumy - artysty słuchało kilka pokoleń.
Grzegorz Chuczun
- Ciekawe, że to, co gramy, dalej jest współczesne - przywitał białostocką publikę Lech Janerka, nawiązując do nazwy festiwalu, czyli Dni Sztuki Współczesnej. Wywołał tym radosną reakcję sali.

Klaus Mitffoch ciągle współczesny

Czwartkowy koncert był dowodem na to, że muzyka z lat 80. XX w. ma się znakomicie. Nowofalowe brzmienie, inteligentne teksty pełne ironii i wielu znaczeń - twórczość Janerki nic się nie zestarzała. W świetnej dyspozycji był sam artysta i towarzyszący mu zespół.

Janerka debiutował w latach 70., ale szczyt jego kariery muzycznej przypadł na lata 80. Jedyna płyta wydana przez jego zespół Klaus Mitffoch uważana jest za jedną z najważniejszych w historii polskiego rocka. Po rozwiązaniu zespołu Janerka kontynuował karierę solową - wydał kilka płyt, ostatnią w 2005 r.

W Białymstoku artysta zagrał przekrojowy koncert, na który złożyły się zarówno utwory grupy Klaus Mitffoch, jak i jego solowe kompozycje. Śmielej, Muł pancerny, Strzeż się tych miejsc, Opar, W naturze mamy ciągle ruch, Historia podwodna, Niewole, Jest jak w niebie, Ta zabawa nie jest dla dziewczynek czy Klus Mitroh - to tylko wybrane, które można było usłyszeć. Publika - stawiło się kilka pokoleń, a dla wielu chętnych biletów nie starczyło - przyjęła występ Janerki entuzjastycznie. Na sali dostrzec można było zarówno fanów słuchających Janerki, jak i grających w białostockich zespołach muzyków.

Z kolei w kinie Forum Cloud Theater zaprezentował spektakl Krótki zarys wszystkiego, czyli połączenie sztuki wizualnej, filmowej i teatru. W foyer kina otwarta została wystawa Taniec butoh - fotografie, która przybliża technikę powstałą w Japonii pod koniec lat 50. XX w.

Co jeszcze w programie?

Dziś kolejne wydarzenia. Warsztaty w Otwartej Przestrzeni Artystycznej Artea poprowadzi Jewgienij Korniag z Białorusi. Z kolei Teatr Montownia i Teatr Papahema zaprezentują premierowy spektakl Calineczka dla dorosłych. Będzie to świeże spojrzenie na baśń Andersena, z użyciem wielu teatralnych konwencji. Wieczorem w Forum wystąpią Smolik i Kev Fox. Melancholijne melodie, silny wokal, minimalistyczne gitary - ich wspólny album był wydarzeniem.



W sobotę (21.05) dla dzieci Teatr Atofri zagra spektakl Grajkółko. Na ścianie bloku przy ul. Antoniukowskiej 42 będzie można oglądać mural. Na Rynku Kościuszki z kolei francuscy artyści z grupy Kumulus ustawią klatkę, w której mieszkać będą... Skłamy, przypominające istoty człekopodobne. Będzie też bardziej klasyczna propozycja teatralna. Projekt: Matka Teatru Kana to przewrotna i pełna humoru opowieść o młodych matkach. Na finał soboty posłuchać można będzie Bovskiej. Jej utwory znają na pewno widzowie serialu Druga szansa.

Dni Sztuki Współczesnej potrwają do 22 maja. Patronujemy wydarzeniu.

Program: 31. Dni Sztuki Współczesnej
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl