Chaty zdobione drewnianymi okiennicami i narożnikami, zabytkowe kapliczki, cerkwie i kościoły - te niezwykłe przykłady drewnianego budownictwa zachowały się na Podlasiu.
Nowy szlak kulturowy, który jest wspólną inicjatywą Związku Młodzieży Białoruskiej oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego, ma na celu pokazanie tych często zabytkowych obiektów, ale także turystycznych i kulturowych walorów wschodnich terenów - miejsca, gdzie przenikają się kultury i religie.
Trasa szlaku przebiega przez gminy Bielsk Podlaski, Orla, Dubicze Cerkiewne, Hajnówka, Czyże, Narew, Zabłudów. Dzięki temu projekt przedstawia bogactwo drewnianej architektury oraz tradycji województwa podlaskiego. Pomysłodawcy szlaku stworzyli kilka alternatywnych możliwości poruszania się po nim. Wszystko po to, by pokazać jak najwięcej z piękna i bogactwa drewnianej architektury Podlasia, ale także po to, by każdy mógł wybrać te obszary, które najbardziej go interesują.
W najciekawszych miejscowościach na trasie Podlaskiego Szlaku Kulturowego Drzewo i Sacrum umieszczono tablice informacyjne. Dzięki nim poznamy historie miejscowości, dowiemy się, co warto w nich zobaczyć i z kim się spotkać.
Aby poznać dokładną trasę szlaku, warto zajrzeć na stronę
http://drzewoisacrum.eu.