Aktualności

Wróć

Druskieniki na Litwie. Wizyta w popularnym uzdrowisku

2014-08-30 00:00:00
Druskieniki to największe i jedno z najpiękniejszych uzdrowisk litewskich, położone nad Niemnem, zaledwie 60 km od granicy z Polską. Idealne miejsce, by wypocząć. Ale można tu też spędzić czas aktywnie.
Anna Dycha
W źródłach pisanych Druskieniki pojawiają się dopiero w XVI w. W 1794 r. Stanisław August Poniatowski wydał dekret nadający im status miejscowości leczniczej. W XIX w. zbadano wody mineralne i na podstawie ich opisu car Mikołaj I zatwierdził projekt budowy zakładu zdrojowego. Druga połowa XIX w. i początek XX w. to okres dużego rozwoju miasteczka. Stało się ono popularnym miejscem leczenia wodą mineralną i borowiną. Odwiedzali je prestiżowi goście, m.in. Józef Piłsudski. Teraz to prężnie działający ośrodek licznie odwiedzany przez kuracjuszy. Działają tu sanatoria, SPA i ośrodki oferujące lecznicze zabiegi. Niewątpliwe atuty miejsca to malownicze położenie nad brzegiem Niemna i ciekawa architektura.

Drewniane wille i park zdrojowy

Druskieniki zachowały klimat przedwojennego uzdrowiska. W centrum nie brakuje drewnianych willi z przełomu XIX i XX wieku, zachwycających drewnianymi detalami. Nad miastem góruje wieża neogotyckiego kościoła Matki Boskiej Szkaplerznej. Niedaleko stoi też prawosławna cerkiew. Spacerując po mieście można zajrzeć do muzeum miejskiego i muzeum M. K. Ciurlonisa, litewskiego malarza i kompozytora. Wart odwiedzenia jest też park zdrojowy.

Wodne atrakcje i raj dla narciarzy

Najpopularniejszym miejscem w Druskienikach jest Aquapark, który zwłaszcza w weekendy przeżywa oblężenie. Znajdują się tu baseny z ekstremalnymi zjeżdżalniami oraz łaźnie. W skład kompleksu wchodzą również hotel, SPA, kręgielnia, kino i kawiarnie.

To nie jedyne miejsce, gdzie można spędzić weekend. Kilka lat temu w Druskienikach powstała Snoras Snow Arena - pierwszy w krajach bałtyckich ośrodek rozrywek zimowych. Na obszarze 8 hektarów znajdują się tu trzy trasy zjazdowe dla narciarzy i snowboardzistów.

W muzeum radzieckich pomników

Podróżą w przeszłość będzie wizyta w położonym nieopodal uzdrowiska Park Grutas. To unikalna ekspozycja pod gołym niebem, którą tworzą pomniki z okresu sowieckiego. Lenin, Stalin, Marks, Engels, litewscy dygnitarze - w parku znajdują się monumenty i skromniejsze popiersia. Na obszarze 20 ha umieszczono 86 rzeźb figuralnych dłuta 46 artystów. Nie brakuje tu też innych pamiątek: odznaczeń, dokumentów, obrazów.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl