Aktualności

Wróć

Drugie życie kamienicy przy Ciepłej? Mieszkańcy osiedla mają pomysł

2017-01-04 13:34:45
Mieszkańcy os. Sienkiewicza chcą, żeby zabytkowa kamienica przy ul. Ciepłej została zagospodarowana. Liczą, że pieniądze na jej remont uda się uzyskać z programu rewitalizacji.
MN
Miała być zburzona, będzie odnowiona?

Powstanie kamienicy przy ul. Ciepłej 4 datuje się na 1902 r. Jest ona przykładem białostockiej szkoły muratorskiej, charakteryzującej się licowaniem budynków żółtą i czerwoną cegłą. Od kilku lat jednak niszczeje.

Przedstawiciele urzędu miasta chcieli ją nawet w pewnym momencie wyburzyć, ponieważ znajdowała się w pasie drogowym. To na szczęście już się nie stanie, ponieważ w ubiegłym roku budynek został objęty ochroną konserwatorską, a w przyszłości jest szansa, że zostanie wyremontowany i zagospodarowany w jakiś konkretny sposób. Taką inicjatywę podjęli mieszkańcy os. Sienkiewicza, którzy chcą zgłosić projekt do programu rewitalizacji.

- Naszym pomysłem jest, żeby kamienicę przeznaczyć na funkcjonowanie klubu osiedlowego, którego na osiedlu nie mamy – mówi Mirosław Konopko, przewodniczący rady os. Sienkiewicza. - Padł też pomysł, żeby powstał tu park technologiczny. Można nawiązać współprace z uniwersytetem, ze szkoła plastyczną w Supraślu i organizować różne spotkania. Jest fajny pomysł, żeby wstawić tu drukarkę 3D. Za niewielką odpłatnością instruktor mógłby pokazywać jak sprzęt działa, a prace mogłyby stworzyć wystawę.

W końcu coś zależy od mieszkańców

Program rewitalizacji Białegostoku zakłada wyprowadzenie ze stanu kryzysowego obszarów, które w tym momencie są mocno zdegradowane. Pod koniec poprzedniego roku odbyły się konsultacje z mieszkańcami, a do piątku (6.01) można składać na piśmie propozycje projektów do realizacji w ramach programu. Os. Sienkiewicza zostało zakwalifikowane do programu jako jedno z 9 w Białymstoku i mieszkańcy postanowili to wykorzystać.

- Te pieniądze są dla nas i możemy je wykorzystać. Można przełamać passę narzekania, że nic nie zależy od nas. W tym wypadku mamy bardzo wielki wpływ na to, co się dzieję na osiedlu. Nie są to tylko pieniądze do wykorzystania na cele twarde, ale też na takie inicjatywy, które stawiają na to, żeby ludzi z domów wyciągnąć, żeby coś się zaczęło dziać. Zachęcam ludzi, żeby składali wnioski – mówi Mirosław Konopko.

Uwagi można dostarczyć na piśmie za pomocą specjalnych kart projektowych. Otrzymać można je w budynkach urzędu miejskiego lub w internecie. Wypełnione należy złożyć w jednym z pięciu punktów: przy ul. Słonimskiej 1, Branickiego 3/5, Lipowej 16, Składowej 11 i Nowy Świat 4. Jest również możliwość przesłania ich drogą e-mailową na adres: rewitalizacja@eu-consult.pl

Koszty wysokie, ale warto

Pomysłodawców odnowienia kamienicy przy ul. Ciepłej wspiera radny Konrad Zieleniecki (PiS), przewodniczący komisji zagospodarowania przestrzennego.

- Bardzo wspieram ten projekt. Magistrat dość chaotycznie koordynuje działania dotyczące lokalnych społeczności, ale na szczęście społeczności lokalne potrafią same zdefiniować swoje potrzeby – mówi Konrad Zieleniecki. - Kamienica przy Ciepłej 4 jest przykładem perły architektonicznej, której nie warto sprzedawać, a trzeba o nią zadbać. Taką szansą jest rewitalizacja. Warto z niej skorzystać we współpracy z radami osiedli.

Koszty zrewitalizowania kamienicy zapewne będą bardzo wysokie. W ostatnich latach był tam remontowany dach, ale ogólnie budynek jest w dość złym stanie. Jednak pieniądze przeznaczone na program rewitalizacji w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna na lata 2014-2020 to aż 23 mln euro.

- Koszt remontu będzie duży, ale i pieniądze na rewitalizację są duże. My chcemy mieć wpływ na to, na co zostaną przeznaczone, a nie zrobią nam tu niespodziankę, która będzie niefunkcjonalna – mówi Mariusz Konopko.

Wykorzystanie kamienicy przy ul. Ciepłej to nie jedyny pomysł mieszkańców os. Sienkiewicza. Chcieliby oni także zagospodarować fragment parku znajdujący się obok wiaduktu na ul. Poleskiej (kiedyś stał tam czołg). Na opracowanie lub aktualizację planów rewitalizacji gminy mają czas do 31 sierpnia 2017 r.
Mateusz Nowowiejski
mateusz.nowowiejski@bialystokonline.pl