Projekt Drugie życie drzew to inicjatywa edukacyjna, która ma na celu uświadamianie o wartości i znaczeniu martwych drzew oraz powalonych pni jako istotnego elementu dla różnorodności biologicznej. Martwe drzewa stanowią unikalne siedlisko dla wielu gatunków roślin, grzybów oraz zwierząt, pełniąc funkcję schronienia i miejsca życia.
Ochrona martwego drewna ma kluczowe znaczenie dla zachowania różnorodności biologicznej, zwłaszcza w parkach miejskich, gdzie często usuwane jest ze względów estetycznych lub ze względu na bezpieczeństwo ludzi.
– Na piknik ekologiczny zapraszamy nie tylko rodziny z dziećmi, ale też wszystkich mieszkańców, którzy w tym dniu pojawią się w parku – informuje prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski. – Będzie to okazja do spotkania, integracji oraz wspólnego uczestnictwa w przygotowanych atrakcjach. Wśród nich można na przykład wymienić grę terenową czy leśną kąpiel terapeutyczną. Na najmłodszych mieszkańców będą czekały animacje, konkursy i zabawy.
W programie pikniku zaplanowano wiele atrakcji. Wśród niespodzianek, które czekają na gości, znajduje się malowanie drewnianych drzewek oraz kolorowanki przyrodnicze, które pozwolą dzieciom wyrazić swoją kreatywność. Będzie również możliwość układania ekologicznej mandali, co stworzy inspirującą przestrzeń do wspólnej twórczości. Dla miłośników natury i obserwatorów chmur przewidziano specjalne zajęcia, podczas których będzie można cieszyć się widokiem nieba i odkrywać różne kształty chmur. Aby umilić czas uczestnikom, organizatorzy zapewnią bezpłatny poczęstunek w postaci pysznych, sezonowych owoców.
Jedną z głównych atrakcji pikniku będzie przyrodnicza gra terenowa, która polegać będzie na odnalezieniu oznaczonych punktów na terenie Parku Konstytucji 3 maja. To świetna okazja do aktywnego spędzenia czasu na świeżym powietrzu oraz zgłębiania wiedzy o przyrodzie. Za udział i osiągnięcie najlepszych wyników czekają nagrody. Uczestnicy pikniku będą mogli sprawdzić swoje umiejętności w zakresie prawidłowej segregacji odpadów.
W trakcie wydarzenia odbędą się również warsztaty pod nazwą Leśna kąpiel terapeutyczna, prowadzone przez Katarzynę Simonienko z Centrum Terapii Lasem. Podczas nich uczestnicy będą mieć okazję nauczyć się, jak przechadzać się po lesie w taki sposób, aby odzyskać to, czego dawno już zapomnieliśmy. To będzie okazja do odkrycia, jakie sygnały nasz mózg powinien odbierać, abyśmy mogli poczuć się bezpiecznie, osiągnąć stan głębokiego relaksu, zmniejszyć stres fizjologiczny i poprawić naszą odporność. Warsztaty pozwolą również uczestnikom dowiedzieć się, dlaczego las naturalny jest zdrowszy od lasów hodowlanych. Liczba miejsc jest ograniczona – termin rejestracji elektronicznej obowiązuje do 15 czerwca do godz. 15.00 za pośrednictwem
strony internetowej.
Piknik odbędzie się w godz. 10.00-13.00 w Parku Konstytucji 3 Maja na polanie przy al. Ambientowej (od strony kładki przy ul. Zwierzynieckiej).