Drewno i aluminium. Oryginalna instalacja na Młynowej
Zwracająca uwagę przechodniów i tych poruszających się na czterech lub dwóch kółkach. Składająca się z aluminiowych rurek konstrukcja opanowała drewniany budynek przy ul. Młynowej 19, obecnie zajmowany przez Teatr TrzyRzecze.
Anna Dycha
To efekt warsztatów Pracownia Design: znikające miasto, które poprowadzili Robert Pludra i Jakub Sobiepanek, warszawscy designerzy. Razem z grupką warsztatowiczów przez kilka godzin budowali aluminiową kompozycję. Wykorzystali 700 aluminiowych rurek, 1500 łączników, całość waży 100 kilogramów. Konstrukcja oplata front budynku, wdziera się na balkon (a nawet przez okienko do wnętrza) i ganek.
Jak mówią pomysłodawcy akcji, chcieli zwrócić uwagę na piękny drewniany budynek, jakich w Białymstoku coraz mniej. Nowoczesna zabudowa coraz śmielej przecież wypiera przedwojenną tkankę. Designerzy zrobili wcześniejszy rekonesans i do swoich działan wybrali właśnie dom w dawnej dzielnicy Chanajki, zamieszkiwanej przed wojną przez żydowską biedotę. To wyjątkowy budynek, dobrze zachowany - oryginalne są nawet klamki w oknach.
- Białystok to miasto kontrastów - mówił podczas warsztatów Robert Pludra. - Architektura o różnym charakterze znajduje się tutaj w jednej przestrzeni, budynki mają dziwne otoczenie. I dodał: - Chcieliśmy, by ta współczesna instalacja współgrała ze starym budynkiem. Kontrastując drewno i aluminium przykuwamy uwagę do tego miejsca.
Instalacja powstała w ramach Dni Sztuki Współczesnej organizowanych przez Białostocki Ośrodek Kultury, imprezie patronuje portal BiałystokOnline.pl. Sztuka w przestrzeni publicznej to jeden z dwóch głównych nurtów tegorocznej odsłony DSW.
andy