Dożynki wojewódzkie w Dąbrowie Białostockiej
W tym roku Wojewódzkie Święto Plonów odbędzie się w Dąbrowie Białostockiej. Jest to swoiste podziękowanie za tegoroczne plony oraz pracę i trud rolników.
Pixabay.com
Dożynki to forma podziękowania za zbiory. Wszyscy, którzy zajmują się uprawą ziemi, chętnie biorą w nich udział. Tradycje związane z obchodzeniem Święta Plonów są szczególnie mocno zachowane na wsiach. Dożynki obchodziło się w pierwszy dzień jesieni, czyli 23 września. Współcześnie, zazwyczaj organizuje się je w wybraną niedzielę września (rzadziej sierpnia) po zakończeniu żniw. Jest to czas zwieńczenia ciężkiej pracy.
W niedzielę (12.09) główne wojewódzkie uroczystości dożynkowe będą miały miejsce na Stadionie Miejskim w Dąbrowie Białostockiej.
Podlaskie Święto Plonów rozpoczną nabożeństwa: o godz. 9:00 w cerkwi pw. św. Jana Teologa przy ul. Kopernika 10 w Dąbrowie Białostockiej, natomiast msza w kościele pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika przy ul. 3 maja 28 w Dąbrowie Białostockiej rozpocznie się o godz. 11:00.
O godz. 13:00 na Stadionie Miejskim odbędzie się część oficjalna Dożynek Wojewódzkich.
Później (od godz. 14:00) będzie można zobaczyć występy zespołów folklorystycznych – m.in. ZPiT Kurpie Zielone, Narwian, Buńczuka, a także Sarakiny, Studia Poezji oraz Solatium.
W programie Święta Plonów nie zabraknie uroczystego przekazania chleba dożynkowego, pokazów obrzędów związanych z tym świętem, a także rozstrzygnięcia konkursów: na najpiękniejszy wieniec, Żniwa mogą być bezpieczne, na najpiękniejsze stoisko dożynkowe przygotowane przez Koła Gospodyń Wiejskich. Amatorzy regionalnej kuchni będą mogli skosztować tradycyjnych przysmaków i odwiedzić stoiska lokalnych rękodzielników. Wieczorem na scenie pojawią się gwiazdy muzyki rozrywkowej – zespoły: Miły Pan i Defis (od godz. 19:00).
Na stoisku promocyjnym Podlaskiego Instytut Kultury w Białymstoku będzie można zobaczyć tkaniny dwuosnowowe z warsztatów realizowanych w ramach projektu Podlaskie Sploty, a także wziąć udział w działaniach plastycznych i własnoręcznie ozdobić torbę motywami zaczerpniętymi z ludowych wzorów. Nad wykonaniem czuwać będą animatorzy z PIK-u, którzy w razie potrzeby pomogą w wykonaniu prac.
Do udziału w wydarzeniu zapraszają Artur Kosicki – Marszałek Województwa Podlaskiego, Piotr Redko – starosta sokólski i Artur Gajlewicz – burmistrz Dąbrowy Białostockiej.
Anna Kulikowska
anna.kulikowska@bialystokonline.pl