Kultura i Rozrywka

Wróć

Doznanie na żądanie - sztuka z dyplomem

2010-06-17 00:00:00
Pustynia, Łagodność i Kocie harce pojawią się od jutra w autobusach Komunalnego Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej w Białymstoku. W ramach kolejnej odsłony akcji Doznanie na żądanie autobusami miejskimi będą podróżowały prace dyplomowe autorstwa maturzystów Liceum Plastycznego w Supraślu.
materiały organizatora
To już druga edycja akcji poświęcona twórczości młodych, zdolnych ludzi z supraskiego LP. Poprzednia przypadła do gustu zarówno mieszkańcom, jak i autorom prac.
- Taka autobusowa prezentacja to świetny sposób na pokazanie się szerszej publiczności, zaistnienie w świadomości mieszkańców Białegostoku, którzy niejednokrotnie nie mają pojęcia o istnieniu naszej szkoły, choć ma ona 65-letnią tradycję - mówią o akcji młodzi artyści. - To miłe uczucie, kiedy widać zainteresowanie przypadkowych pasażerów, gdy ktoś ze znajomych dzwoni z informacją, że jedzie właśnie piątka i widzi prace z Supraśla.

Współtwórcą edycji jest Małgorzata Niedzielko, białostocka artystka-rzeźbiarka, nauczycielka rzeźby i kierownik artystyczny w Liceum Plastycznym w Supraślu. To ona i i inni nauczyciele przedmiotów artystycznych w LP stanęli przed trudnym zadaniem: wyboru prac dyplomowych, które będą prezentowane w autobusach.

- Zdecydowaliśmy, że będzie to wystawa przekrojowa, pokazująca różnorodność technik, konwencji i indywidualizm autorów - mówi Małgorzata Niedzielko. - Dlatego pokazujemy kilkanaście prac dyplomowych z różnych specjalizacji: tkaniny artystycznej, snycerstwa, grafiki warsztatowej oraz dyplomy z malarstwa i rysunku. Prace dobierano tak, by wzbudzały zainteresowanie podróżnych i jednocześnie prowokowały do myślenia.

Akcja Doznanie na żądanie trwa już ponad dwa lata i z założenia ma promować literaturę i sztukę w białostockich autobusach miejskich KPKM. W tzw. autoboksach (podłużnych ramkach z reguły przeznaczanych na reklamę) pojawiają się wiersze, fragmenty prozy, a także różne gatunki dzieł sztuki współczesnej. Partnerami projektu są białostocka Galeria Arsenał, którą reprezentuje Magdalena Godlewska oraz Książnica Podlaska i jej dyrektor - białostocki poeta i prozaik Jan Leończuk.

- Wcześniej skupialiśmy się na prezentacji dorobku dojrzałych artystów, ale - tak jak zapowiadaliśmy - formuła projektu jest otwarta - mówi Dariusz Ciszewski, prezes KPKM. - Teraz postanowiliśmy oddać głos młodym ludziom - adeptom sztuk pięknych, jakimi są uczniowie supraskiego liceum. Tym razem zdecydowaliśmy się na prezentację dyplomowych prac licealistów, z których niektóre już zdobywają nagrody.
andy