Dotacje na działalność gospodarczą. W 2015 r. białostoczanie założyli ponad 500 firm
Dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy cieszy się wśród przedsiębiorczych osób dużym zainteresowaniem. Z roku na rok rośnie liczba tych, którzy otrzymują wsparcie finansowe na prowadzenie biznesu.
pixabay.com
Ponad 500 firm
Nawet 22 tysiące złotych – dotację w takiej kwocie może w tym roku otrzymać osoba bezrobotna na prowadzenie działalności gospodarczej. To środki, którymi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Białymstoku. Ten, kto otrzyma zgodę, a tym samym – przewidziane przez urzędników finansowe wsparcie, będzie zobowiązany do prowadzenia swojej działalności przez co najmniej rok. W 2015 r., dzięki państwowemu wsparciu przedsiębiorczości, w Białymstoku i powiecie białostockim powstało ponad 500 firm.
Przedsiębiorczość na przekór bezrobociu
Dotacje z PUP co roku cieszą się dużym zainteresowaniem wśród osób, które, pozostając bez zatrudnienia, mają jednocześnie pomysł na biznes. Nie każda osoba, która złoży odpowiedni wniosek, otrzyma wprawdzie dofinansowanie, ale warto odnotować, że w 2015 roku odsetek tych, którzy je otrzymali, wynosił aż 75% - z 686 złożonych wniosków, pozytywnie rozpatrzono 518. Dotacją mogli cieszyć się ci, którzy oprócz wymogów formalnych, spełnili również merytoryczne.
Salony fryzjerskie i kosmetyczne, kancelarie prawne, biura rachunkowe i branża budowlana - wśród nowo powstających firm w 2015 roku dominowały przede wszystkim te z sektora usługowego. Osoby, które zdecydowały się na działalność handlową, w tym na sprzedaż produktów w Internecie, stanowiły 14% wszystkich zainteresowanych. Pojawiły się też pomysły na produkcję kanapek, wyrobów medycznych, poręczy czy balustrad – tego rodzaju działalność stanowiła 4,4% rozpatrzonych pozytywnie dokumentów.
Przychylne oko urzędnika
Zainteresowanie prowadzeniem działalności gospodarczej dzięki pieniądzom z Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku w ostatnich latach utrzymuje się na podobnym poziomie. A urzędnicy z roku na rok spoglądają na wnioski coraz bardziej przychylnym okiem. I tak, o ile w 2011 roku na 662 złożone wnioski, odrzucono aż 289, czyli 44% z nich, o tyle jak zaznaczono powyżej, w 2015 roku, już tylko 25%. Statystki wskazują pod tym względem tendencję wzrostową, co w dużej mierze ma szansę przełożyć się na rozwój przedsiębiorczości wśród osób pozostających bez zatrudnienia. Jako zachęta może posłużyć im rok 2013, kiedy to z 677 złożonych wniosków, pozytywnie rozpatrzono aż 650.
Przyjmowanie tegorocznych wniosków o dofinansowanie podjęcia środków na rozpoczęcie działalności gospodarczej wciąż trwa, a przedstawiciele Powiatowego Urzędu Pracy w Białymstoku zachęcają przyszłych przedsiębiorców do zgłaszania się, deklarując przy tym wszelką pomoc zarówno przy wypełnianiu dokumentów, jak i rozwiewaniu ewentualnych wątpliwości wnioskodawców.
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl