Biznes

Wróć

Dosięgnij marzeń z Piórkiem. Można wygrać 100 tys. zł

2020-03-12 12:48:40
Dotychczasowe pięć edycji wyłoniło 10 zdolnych debiutantów, których Biedronka nagrodziła łącznie 1 mln zł, ale i otworzyła drzwi do świata kariery. Napisane przez nich książki sprzedano łącznie w około 220 tys. egzemplarzy. Już można zgłaszać się do tegorocznego Piórka.
pixabay.com
Piszesz historie dla dzieci - weź udział w konkursie

Czas na kolejną edycję konkursu Piórko. Nagroda Biedronki za książkę dla dzieci, który sieć sklepów organizuje już od sześciu lat.

W Piórku mogą wziąć udział debiutujący, pełnoletni pisarze, w tym osoby, które brały udział w poprzednich edycjach, lecz nie zostały laureatami. Każdy uczestnik konkursu ma prawo zgłosić maksymalnie trzy teksty o objętości od 20 do 60 tys. znaków. Autorzy historii dla dzieci w wieku 4-10 lat muszą zdążyć z wysłaniem prac do 23 marca 2020. Potem wystartuje część ilustratorska konkursu. Finalnie książka pojawi się w ponad 3 tys. sklepów Biedronka w listopadzie 2020 roku. Dodatkowo laureat wygra 100 tys. złotych.

Czego oczekują jurorzy?

Jurorzy liczą na wciągające historie, postaci, które z miejsca pokochają dzieciaki i piękny język. O to, by zwycięskie opowiadanie miało wszystkie te cechy, zadbają specjaliści z jury.

- Obchodząc w tym roku 25-lecie działalności Biedronki w Polsce, szczególnie cieszymy się z tego, że udaje nam się łączyć rozwój naszej sieci z promowaniem ważnych społecznie idei. Jedną z tych kluczowych jest promocja czytelnictwa. W wielu polskich gminach Biedronka jest jedynym miejscem, w którym można fizycznie dotknąć i kupić książki. A dla wielu początkujących literatów konkurs Piórko jest najlepszą trampoliną do przyszłej kariery. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja przyniesie kolejne rekordy w liczbie zgłoszonych prac zarówno jeśli chodzi o tekst, jak i o grafikę, a wydana pod koniec roku książka będzie jednym z ulubionych prezentów świątecznych - Arkadiusz Mierzwa, juror Piórka i dyrektor ds. komunikacji w sieci Biedronka.

W tegorocznej edycji skład jury wzmocnili nowi członkowie. W kategorii Tekst: Michał Rusinek, tłumacz, autor książek dla dzieci, felietonista, a niegdyś sekretarz Wisławy Szymborskiej, a w kategorii Ilustracje: Edgar Bąk, współpracujący z czołowymi instytucjami kultury projektant systemów identyfikacji wizualnej, czasopism i plakatów, Emilia Dziubak, ilustratorka książek dla dzieci, współpracująca z wydawnictwami polskimi i zagranicznymi oraz Arkadiusz Mierzwa - przedstawiciel sieci Biedronka, doświadczony dziennikarz i rzecznik prasowy, który pracował wcześniej m.in. w Canal+ czy TVN24.

Książki laureatów Piórka cieszą się uznaniem

Wszystkie zwycięskie książki konkursu zostały sprzedane łącznie w około 220 tys. egzemplarzy. Dotychczas dzięki konkursowi zostało wydanych 5 opowiadań dla najmłodszych:
- w 2015 r. Szary domek Katarzyny Szestak, ilustrowany przez Natalię Jabłońską,
- w 2016 r. Córka bajarza Moniki Radzikowskiej z ilustracjami Moniki Białej,
- w 2017 r. Nieustraszony Strach na Wróble Grzegorza Majchrowskiego z ilustracjami Marii Giemzy,
- w 2018 r. Mały Saj i wielka przygoda Magdaleny Wiśniewskiej z ilustracjami Marcina Macięgi,
- w 2019 r. O królewiczu, który się odważył! Katarzyny Wierzbickiej z ilustracjami Julii Hanke.

- Nawet będąc literatem, trudno jest opisać radość, jaką się czuje, widząc książkę ze swoim nazwiskiem na okładce na półkach sklepów Biedronka w całym kraju. Wygrana oznaczała więc dla mnie nie tylko pieniądze, ale i spełnienie marzeń - mówi Katarzyna Wierzbicka, autorka książki O królewiczu, który się odważył!, która została doceniona wyróżnieniem Komitetu Ochrony Praw Dziecka w XVIII edycji Konkursu Świat przyjazny dziecku.
Ewa Reducha-Wiśniewolska
ewa.r@bialystokonline.pl