Dość często bierzemy zwolnienia lekarskie, a marzec był rekordowy
W sumie tylko w tym roku lekarze wystawili ponad 75,7 mln elektronicznych zwolnień lekarskich. Rekord padł w marcu.
pixabay.com
Papierowe zwolnienia odeszły już w zapomnienie. To bardzo usprawnia cały proces, bowiem nie musimy zawozić do pracodawcy dokumentu, by go poinformować o swojej chorobie czy niedyspozycji. Lekarz przekazuje zaświadczenie lekarskie e-ZLA elektronicznie do ZUS. Zakład udostępnia zwolnienie płatnikowi składek (np. pracodawcy) na jego profilu na PUE ZUS. Informacja ta jest przekazywana także ubezpieczonemu (m.in. pracownikowi) posiadającemu profil ubezpieczonego na PUE ZUS..
W tym roku wystawiono 75,5 mln zwolnień lekarskich, najwięcej w marcu – aż 3,3 mln. Co ciekawe mogą być one wystawiane w imieniu lekarza przez upoważnionych asystentów medycznych. Asystent wykonuje jednak tylko w imieniu lekarza techniczne czynności w systemie. O samym zwolnieniu i jego szczegółach nadal decyduje lekarz.
- Od 1 grudnia 2018 roku można wystawiać zwolnienia lekarskie wyłącznie w postaci elektronicznej, papierowe mogą być wykorzystywane tylko w wyjątkowych sytuacjach. Tylko w tym roku od stycznia do końca lipca wystawionych zostało ponad 13 mln e-ZLA, a w samym województwie podlaskim ponad 300 tys. Rekordowy był pod tym względem marzec 2020 roku, kiedy to wystawiono 3,3 mln zaświadczeń, a tylko w naszym regionie 64 tys. Miało to oczywiście związek z epidemią koronawirusa - informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.
E-zwolnienia okazały się bardzo pomocne szczególnie podczas pandemii koronawirusa. Obecnie są już tak powszechne, że i pacjentom, i lekarzom trudno sobie wyobrazić powrót do papierowej wersji.
- Dzięki wprowadzeniu e-ZLA ZUS stał się nowoczesnym urzędem. Zakład w ostatnich latach bardzo się zmienił i zrobił ogromny krok do przodu. Wprowadzono nie tylko elektroniczne zwolnienia lekarskie ale także e-składkę. Kolejnym przykładem elektronizacji i automatyzacji ZUS jest obsługa Polskiego Bonu Turystycznego oraz dodatku solidarnościowego. Tarcza antykryzysowa, a konkretnie wypłata świadczenia postojowego oraz zwolnienie z opłacania składek, w zdecydowanej większości obsługiwana jest automatycznie – dodaje rzeczniczka.
Justyna Fiedoruk
justyna.f@bialystokonline.pl