Dopłaty bezpośrednie tylko dla rolników
Znowelizowana ustawa ws. dopłat bezpośrednich do dzierżawionych gruntów nie pozwoli na pozyskiwanie wsparcia finansowego osobom nieposiadającym tytułu prawnego do tych ziem.
pixabay.com
Tylko rolnicy będą mogli ubiegać się o dopłaty bezpośrednie do dzierżawionych gruntów – tak stanowi zmodyfikowana wersja ustawy ws. dopłat bezpośrednich. Wedle nowych zapisów, nie będą już miały miejsca te sytuacje, w których dopłaty bezpośrednie otrzymują użytkownicy bezumowni. Ustawa wchodzi w życie 15 marca. To pierwszy dzień składania wniosków.
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, do której składane są wnioski o dopłaty do działek dzierżawionych od państwa, będzie odtąd żądała oświadczenia o posiadaniu tytułu do ich użytkowania. Za przedstawienie fałszywego dokumentu grozi odpowiedzialność karna. Resort rolnictwa ma niebawem wydać rozporządzenie określające wzór takiego oświadczenia.
Przepisy unijne regulują, iż dopłaty bezpośrednie przysługują osobie, która faktycznie prowadzi na gruntach działalność rolniczą. Prawo unijne w żaden sposób nie stanowi jednak, czy osoba ubiegająca się o przyznanie wsparcia powinna posiadać tytuł prawny do gruntów, których ono dotyczy. Tym samym bywa, że o płatności bezpośrednie wnoszą osoby, które użytkują grunty nie posiadając do nich prawa.
Według danych Agencji Nieruchomości Rolnych, powierzchnia obszarów zajętych przez bezumownych użytkowników na koniec września 2015 r. wynosiła około 3,3 tys. ha (prawie 1 tys. przypadków).
Marta Drozdowska-Bednarz
marta.d@bialystokonline.pl