Kultura i Rozrywka

Wróć

Don Kichot zwycięzcą festiwalu Spotkania

2019-10-21 15:14:18
Grand Prix oraz nagrody za reżyserię, scenografię i rolę męską. Spektakl Don Kichot rozbił bank z nagrodami podczas Międzynarodowego Festiwal Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu.
Michał Strokowski
Don Kichot w Solnikach

Don Kichot jest spektaklem o nieoczywistym i zróżnicowanym języku. Jego forma próbuje godzić ducha rycerskiej opowieści Cervantesa i doświadczenia współczesnego teatru z jego skłonnością do komentowania aktualnej sytuacji społeczno-politycznej i historycznej. Poprzez muzykę na żywo, elementy teatru formy i teatru dramatycznego łączy w sobie odległe koncepcje estetyczne, chcące odnaleźć wspólny mianownik w zaśmieconej rzeczywistości, jaka nas otacza.

Mamy zatem do czynienia z wydarzeniem muzyczno-wizualnym, gdzie bohater klasyczny staje się medium poddanym eksperymentowi. Interesuje nas, co obrosły w interpretacje i konteksty Don Kichot znaczyłby dziś? Jaką rzeczywistość by odbijał, co my w jego lustrze zobaczylibyśmy poprzez swoje odbicie. Don Kichot otwarcie nazywa Dulcyneę ideą stworzoną według własnej wizji świata.

Nie mamy odpowiedzi, jaka jest nasza Dulcynea. Chcemy być w tej podróży Sancho Pansą z ciekawością obserwującym, co ze spotkania z Don Kichotem wyniknie - piszą twórcy przedstawienia.

Spektakl ma formułę otwartą, gotową to pytanie stawiać co roku na nowo. Premiera odbyła się w 2018 roku w Siedlisku Kultury w Solnikach. Przedstawienie wyreżyserował Konrad Dworakowski, za adaptację odpowiada Martyna Lechman, scenografię przygotował Andrzej Dworakowski, muzykę i aranżacje - Tomasz Lewandowski. Występują: Dagmara Sowa, Ewa Wróblewska, Łukasz Batko, Maciej Cempura, Paweł Chomczyk, Piotr Osak.

Przedstawienie przygotowały dwie, różne pod względem doświadczeń i sposobu funkcjonowania, instytucje - Teatr Pinokio w Łodzi oraz Grupa Coincidentia. Łączy je skłonność do eksperymentu i przełamywania stereotypów myślenia o teatrze formy.

Lalki nie tylko dla dzieci

Don Kichot został zwycięzcą Międzynarodowego Festiwal Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu. Zgarnął Grand Prix, a także nagrody za reżyserię, scenografię i kreację męską.

W konkursie brało udział 15 spektakli. Jury profesjonalne obradowało w składzie: Anita Nowak, Bożena Sawicka, Sandra Szwarc, Marzenna Wiśniewska i Karol Suszczyński (przewodniczący).

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek Spotkania w Toruniu to jedna z największych międzynarodowych imprez odbywających się w Toruniu. Co roku na festiwal przyjeżdża kilkanaście teatrów z różnych zakątków Europy, by pokazywać przedstawienia, których głównym aspektem jest animacja.

Wbrew stereotypom panującym w Polsce, nie jest to festiwal adresowany wyłącznie do dzieci. W ciągu tygodnia przed południem prezentowane są spektakle dla młodszych widzów, zaś wieczorem dla dorosłych. Konkursowe przedstawienia oceniają dwa składy jurorów: dziecięcy i profesjonalny. Każde z gremiów przyznaje swoją nagrodę.

Spotkania są okazją do zaobserwowania, jak zmienia się teatr lalkowy w ostatnich latach i jak różne mogą być elementy poddawane animacji: od klasycznych marionetek, przez bohaterów wyczarowywanych z różnych materiałów (tkaniny, gąbki, nawet dętki rowerowe), aż po projekcje multimedialne.

Festiwalowi od kilku lat towarzyszy Przegląd Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych, a także prezentacje przedstawień studentów szkół teatralnych oraz Akcja Animacja Prezentacja - studenckie pokazy animacji i sztuki wideo.

Organizatorem festiwalu jest Teatr Baj Pomorski.
Anna Dycha
anna.d@bialystokonline.pl