Dom

Wróć

Domy energooszczędne. Przyszłość budownictwa czy niepotrzebny wymysł?

2013-09-23 00:00:00
W naszym kraju budownictwo energooszczędne dopiero staje się popularne. Polacy przyzwyczaili się bowiem do standardowych domów. Jednak myśl, że inwestycja w budynki ekologiczne zwróci się z nawiązką, jest atrakcyjna dla coraz większej liczby osób.
materiały prasowe
Tanio i zdrowo

Budynki ekologiczne to nie tylko oszczędność, ale także dbanie o zdrowie i samopoczucie mieszkańców. W dobie wysokich kosztów ogrzewania, bardzo ważna jest energooszczędność. Unia Europejska zaleca, by zmniejszyć wydzielanie dwutlenku węgla do atmosfery - do końca 2020 roku wszystkie nowo powstałe budynki mają być obiektami o niemal zerowym zużyciu energii.

- Ogromny, niewykorzystany jeszcze w pełni potencjał w zakresie oszczędności niesie za sobą właśnie budownictwo energooszczędne - mówi Roman Jakubowski, dyrektor oddziału Unihouse w Bielsku Podlaskim. - Odpowiednie krajowe instrumenty prawne powinny stwarzać warunki do skutecznego wykorzystania tego potencjału, zarówno poprzez promocję, jak i wsparcie, w tym finansowe, tego typu budownictwa. Wzrost zainteresowania budownictwem ekologicznym i energooszczędnym w Polsce powinien w przyszłości być coraz wyraźniejszy, między innymi dzięki środkom unijnym - dodaje Jakubowski.

Innowacyjne badania

Podlaskie Centrum Budownictwa Pasywnego, przy współudziale firm zrzeszonych we Wschodnim Klastrze Budownictwa, włącza się w innowacyjne badania dotyczące produkcji zielonej energii. Co więcej, planowane jest także wybudowanie pierwszego w Polsce plus energetycznego Osiedla Zielone i laboratorium, w którym mają być prowadzone prace badawcze m.in. nad dalszym wykorzystaniem instalacji fotowoltaicznych.

- Prowadzone prace wyznaczą kierunek przyszłości jeśli chodzi o budowę nowych domów i osiedli - mówi Krzysztof Gryc, koordynator Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego. - Jesteśmy pewni, że poprzez doświadczenie firm zrzeszonych w naszych Klastrach, wniesiemy duży wkład w rozwój badań i tworzenie osiedli plus energetycznych - dodaje.

Ma też powstać wzorzec budynku energooszczędnego dostosowanego do trudnych warunków klimatycznych, charakterystycznych dla terenów Polski północno-wschodniej.

Eko dom i zielona energia

Do budowania eko domu stosuje się specjalne materiały - np. grubość ścian domów wypełnia się wełną mineralną o doskonałych właściwościach izolacyjnych, a od zewnątrz dociepla się je styropianem. Przegrody zewnętrzne są owinięte folią paroizolacyjną. Taka ściana nie nagrzewa się i stanowi barierę przed zimnym powietrzem z zewnątrz.

Wykorzystując pompy ciepła, ogrzewanie domu o powierzchni 150 mkw. kosztuje rocznie mniej niż ogrzanie mieszkania w bloku o powierzchni około 50 mkw. Można także wykorzystać kolektory słoneczne, czy wentylację mechaniczną. Plusem jest to, że w takich mieszkaniach panuje przyjazny mikroklimat.
Marta Abramczyk
marta.a@bialystokonline.pl